Aktualności

Bezpieczne podróżowanie w czasie Świąt Wielkanocnych

Data publikacji 05.04.2023

W okresie Świąt Wielkanocnych na drogach pojawia się więcej pojazdów niż zwykle, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas tegorocznych świąt, w Małopolsce, każdego dnia nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będzie czuwać około 350 policjantów ruchu drogowego.

Funkcjonariusze przede wszystkim będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne, pomagać kierującym, ułatwiać ruch pojazdów, za pośrednictwem mediów na bieżąco informować o zaistniałych utrudnieniach na drogach oraz reagować na popełniane przestępstwa  i wykroczenia w ruchu drogowym.  Szczególnym nadzorem objęta zostanie popularna „Zakopianka”. Tam w uzgodnieniu z zarządcą drogi możliwe będzie upłynnianie ruchu  poprzez wyłączenie sygnalizacji świetlnej  lub wydłużenie cyklu świetlnego na priorytetowym kierunku Kraków – Zakopane w miejscach, gdzie zazwyczaj dochodzi do zatorów, w szczególności: zjazd z A-4 na ul. Zakopiańską (Węzeł Południe); ciąg skrzyżowań z sygnalizacją świetlna na ul. Zakopiańskiej; Góra Libertowska; miejscowość Klikuszowa.  
Nieprawidłowe zachowania wobec pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, jazda z nadmierną prędkością to główne przyczyny wypadków, dlatego policjanci będą szczególną uwagę zwracać na tego typu naruszenia prawa. Podczas tegorocznych świąt, w Małopolsce,  każdego dnia nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będzie czuwać około 350 policjantów ruchu drogowego. Do działań zostanie włączona również policyjna grupa SPEED.
Podczas świątecznych kontroli drogowych policjanci będą sprawdzać trzeźwość kierujących, co pozwoli wyeliminować z ruchu osoby prowadzące pojazd pod wpływem alkoholu oraz narkotyków, a tym samym narażające innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.  

Porady dotyczące bezpiecznego podróżowania:

 • Weź pod uwagę przewidywane natężenie ruchu na drogach i możliwość skorzystania z tras alternatywnych.
 • Odwiedzając stację benzynową, sprawdź ciśnienie powietrza w oponach swojego pojazdu – ma to ogromny wpływ na drogę hamowania, zdolność opony do odprowadzania wody i ogólną stabilność pojazdu w zakręcie. Przy tej okazji sprawdź również ciśnienie w kole zapasowym.
 • Zadbaj o czystość również wewnętrznej strony szyb samochodu – czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą.
 • Kontroluj stan wycieraczek. Podczas nagłych, intensywnych opadów deszczu zużyte pióra wycieraczek nie będą w stanie szybko i dokładnie oczyszczać szyby z wody.  
 • Jeżeli na drodze ekspresowej lub autostradzie przydarzy Ci się awaria pojazdu, która zmusi Cię do postoju na poboczu – pamiętaj, że masz obowiązek ustawienia ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem.
 • Nie ufaj nazbyt dobrym warunkom pogodowym. W takich warunkach dochodzi do najcięższych w skutkach wypadków drogowych.
 • Jeżeli podczas jazdy chcesz mieć pod ręką butelkę z wodą mineralną, warto zwrócić uwagę na to, by była ona zamocowana lub zamknięta w schowku. Podczas zdarzenia drogowego taki przedmiot przewożony luzem, z uwagi na jego bezwładność może z impetem uderzyć w kierującego lub pasażerów powodując obrażenia ciała.
 • Kiedy jako pieszy korzystasz z drogi po zmierzchu, zawsze używaj elementów odblaskowych, niezależnie od tego czy jest to wymagane przepisami, czy nie. Dzięki odblaskom kierowca może zobaczyć Cię już z odległości 130 – 150 m, co ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo.    

   

Przypominamy, w okresie świąt obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. (z wyłączeniem autobusów).  Zakaz obowiązuje w dniach: 

 •  8 kwietnia (sobota)                     - w godz. 18.00 – 22.00;
 •  9 kwietnia (niedziela)                - w godz. 8.00 – 22.00;
 •  10 kwietnia (poniedziałek)      - w godz. 8.00 – 22.00.
   

Utrudnienia w ruchu drogowym związane z obchodami Męki Pańskiej w Sanktuarium Maryjno-Pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej:   

 • 6 kwietnia 2023 r. (Wielki Czwartek)     –  w godz. 11.00 do 19.00 
 • 7 kwietnia 2023 r. (Wielki Piątek)           – w godz. 4.00 do 15.00
   

Utrudnienia w ruchu na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej w szczególności dotyczą ruchu tranzytowego na drodze krajowej nr 52 i drodze wojewódzkiej nr 953. 
Na drogach powiatowych (Wielki Czwartek) relacji: Kalwaria – Palcza i Kalwaria – Bugaj – Zakrzów na czas przejścia procesji, ruch drogowy zostanie całkowicie wstrzymany.

Na terenie miasta Kalwaria Zebrzydowska, na ulicach i drogach gminnych będą zorganizowane parkingi dla samochodów osobowych i autokarów.
Zaleca się, aby osoby nieudające się na uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej korzystały  w tych dniach z dróg alternatywnych:  krajowych nr 7, 28, 44  na kierunkach: Myślenice, Sucha Beskidzka, Oświęcim, Skawina.

Małopolscy policjanci życzą bezpiecznego podróżowania w czasie Świąt Wielkanocnych.  

Statystyka:
Podczas ubiegłorocznych świąt Wielkanocnych, w okresie od 15 do 18 kwietnia 2022 roku, odnotowano 15 wypadków drogowych, w których 1 osoba poniosła śmierć, a 18 zostało rannych. Ponadto ujawniono ponad 80 kierujących będących pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
 

Powrót na górę strony