Aktualności

Rozbita szajka kradnąca butle gazowe oraz paliwo na stacjach benzynowych na terenie Małopolski i Śląska

Data publikacji 14.04.2023

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach, w powiecie oświęcimskim, rozpracowali czteroosobową grupę przestępców zajmującą się włamaniami i kradzieżą butli gazowych oraz kradzieżami paliwa na stacjach benzynowych na terenie Małopolski i Śląska. Podejrzanym udowodniono popełnienie 90 czynów, w tym 68 kradzieży paliwa. Zarzuty postawiono również paserowi. Dwóch sprawców zostało osadzonych w aresztach śledczych.

W ciągu ostatnich miesięcy ubr. na terenie gminy Kęty doszło do kilku kradzieży z włamaniem do wiat przy placówkach handlowych, z których sprawcy kradli butle gazowe.  Pracujący nad sprawami policjanci pionu kryminalnego z kęckiego komisariatu Policji ustalili, że związek z przestępczym procederem ma czteroosobowa grupa, w skład której wchodził 26 – letni mieszkaniec powiatu bielskiego oraz troje mieszkańców gminy Kęty w wieku od 20 do 28 lat.    W trakcie prowadzonych dalej czynności policjanci zebrali dowody potwierdzające, że ustaleni sprawcy oprócz 5 włamań i kradzieży butli gazowych, mają również związek z 68 kradzieżami paliwa na stacjach benzynowych, których dokonali na terenie kilkudziesięciu miejscowości w Małopolsce i na Śląsku. Czynów tych dokonywali w różnych konfiguracjach przy użyciu różnych samochodów. Tankowali paliwo do baków po czym odjeżdżali nie płacąc. Czterem sprawcom przedstawiono 23 zarzuty, w tym jeden zarzut obejmujący ciąg 68 kradzieży paliwa. 
Wobec dwóch podejrzanych tj. 26 – latka z powiatu bielskiego oraz 28 – latka z gminy Kęty, na wniosek oświęcimskiej prokuratury Sąd Rejonowy w Oświęcimiu  zastosował środki zapobiegawcze w postaci trzymiesięcznych aresztów tymczasowych. Wobec  26 – latka już toczy się kilka innych spraw karnych związanych z posiadaniem narkotyków oraz prowadzeniem pojazdu pod ich wpływem. Natomiast 28 – latek opisanych czynów kryminalnych dopuścił się w warunkach recydywy.  Za kradzież z włamaniem grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat, natomiast za kradzież 5 lat odsiadki. 
Śledczy ustalili również personalia pasera grupy, którym okazał się 45 – letni mieszkaniec Kęt. Za paserstwo grozi kara po 5 lat pozbawienia wolności.
 


 

Powrót na górę strony