Aktualności

Wjechał na przejazd kolejowy mimo czerwonego światła i opuszczających się rogatek

Data publikacji 27.04.2023

2000 złotych mandatu i 15 punktów karnych otrzymał kierowca osobowego volkswagena, który wjechał na przejazd kolejowo - drogowy w Rzezawie, w momencie, w którym rozpoczęło się zamykanie rogatek kolejowych. 20-latek utknął na przejeździe i był zmuszony uszkodzić jedną z zapór, aby go opuścić. Przypominamy i apelujemy - w zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem auto nie ma żadnych szans – nie kierujmy się zatem pośpiechem i stosujmy się do przepisów ruchu drogowego obowiązujących na przejazdach kolejowych!

We wtorek (25 kwietnia br.) tuż po godzinie 16, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni udali się - wezwani na interwencję - do miejscowości Rzezawa. Według uzyskanych informacji na znajdującym się tam przejeździe kolejowym doszło do uszkodzenia rogatek. Po dotarciu na miejsce mundurowi ustalili, że 20-letni mieszkaniec Bochni jadąc osobowym volkswagenem wraz z pasażerką, bardzo się spieszył, dlatego zlekceważył opadające szlabany oraz sygnalizatory, które nadawały światło czerwone. Wjechał na przejazd, na którym utknął i żeby się z niego bezpiecznie wydostać, musiał uszkodzić jedną z rogatek. Mieszkańcowi Bochni udało się opuścić torowisko, zanim nadjechał pociąg. Za złamanie tego przepisu mundurowi nałożyli na niego 15 punktów karnych. 20-latek będzie musiał również zapłacić mandat karny w wysokości 2000 złotych. Kara za pośpiech i złamanie przepisów mogła być dla mężczyzny lub jego pasażerki jednak zdecydowanie wyższa – pamiętajmy, że w zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem auto nie ma żadnych szans. Pamiętajmy również, że kierując samochodem, musimy zadbać o bezpieczeństwo własne oraz osób, które z nami podróżują. To od kierowcy i tego, czy stosuje się do przepisów drogowych, zależy wspólne bezpieczeństwo. Na przejazdach kolejowo-drogowych o tych zasadach należy pamiętać szczególnie.

Prawidłowe zachowanie kierującego pojazdem przed i na przejeździe kolejowym reguluje ustawa prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jej treścią od osoby przekraczającej przejazd wymaga się szczególnej ostrożności. Kierującemu pojazdem zabrania się:

- objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,

- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,

- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim,

- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Powrót na górę strony