Aktualności

Sezon motocyklowy 2023 w Tarnowie rozpoczęty

Data publikacji 09.05.2023

Na plac „starej kapłanówki” w Tarnowie dotarło około 1000 różnych pojazdów jednośladowych, trójkołowych czy zabytkowych. Organizatorem niedzielnej parady było Stowarzyszenie Tarnowska Konfederacja Motocyklistów „WATAHA”, a organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Małopolskich Miłośników Motocykli. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Wśród gości byli również motocykliści z Republiki Czeskiej, którzy przemierzyli blisko 700 km, aby dotrzeć na jeden dzień do Tarnowa i wziąć udział w słynnej paradzie.

Tradycją w Tarnowie jest coroczne spotkanie cyklistów. Sezon 2023 rozpoczęto 7 maja, o godz. 11 mszą św. w intencji wszystkich motocyklistów i kierowców oraz tych, którzy zginęli w wypadkach drogowych. Polową mszę św. poprowadził Diecezjalny Duszpasterz Kierowców ksiądz Damian Migacz. Wygłoszona niecodzienna homilia była przestrogą i jednocześnie apelem o bezpieczne przygotowanie do jazdy oraz podróżowanie. Podróżowanie zgodne z przepisami ruchu drogowego oraz w trosce o drugiego bliźniego. Ksiądz Damian podkreślił, jak ważne są działania profilaktyczno-edukacyjne prowadzone i skierowane do najmłodszych uczestników ruchu drogowego.
„…każdy motocykl podobnie jak jego właściciel ma jedną duszę, ważne by obie te duszyczki podróżowały bezpiecznie ” – mówi jeden z napotkanych motocyklistów.
Po mszy świętej motocykliści w zwartej kolumnie pojazdów byli pilotowani przez policjantów z tarnowskiej drogówki oraz strażaków z OSP Wola Rzędzińska zaplanowaną trasa głównymi ulicami Tarnowa. Tarnowscy policjanci wraz z przybranymi do pomocy motocyklistami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu „WAHATA” zabezpieczali poszczególne ważne z punktu zagrożeń bezpieczeństwa odcinki trasy. Po uroczystej paradzie wszyscy bezpiecznie dotarli z powrotem na plac, gdzie nastąpił ciąg dalszy integracji bractwa motocyklowego. 
Mimo mżawki i niskiej temperatury, ilość sympatyków na placu przy ul. Dwernickiego w Tarnowie nie zabrakło. Na cały placu można było podziwiać motocykle z różnych okresów. Druhowie z OSP Tarnów-Rzędzin wraz z tarnowskimi ratownikami medycznymi z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie zaprezentowali pokaz ratownictwa drogowego przy symulowanym zdarzeniu drogowym. Dla wszystkich dostępny był mobilny punkt rekrutacyjny żołnierzy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie oraz 113 batalionu lekkiej piechoty w Tarnowie. W tym dniu nie mogło zabraknąć policjantów, którzy również odpowiadali na pytania o tym, jak zostać policjantem, jakie wymogi należy spełnić, by móc zasiąść za kierownicą policyjnego motocykla. Ponadto wszyscy mogli skorzystać z licznych stoisk, wystaw i pokazów. 
Policjanci zaprezentowali i wymienili się poglądami na temat nowoczesnych policyjnych motocykli BMW, które aktualnie są użytkowane przez tarnowską drogówkę. Podczas rozmów i pogadanek mundurowi, rozdawali ulotki o tematyce bezpieczeństwa oraz udzielali porad i wskazówek dotyczącej bezpiecznej jazdy jednośladem. Każdy chętny mógł sobie zrobić zdjęcie na tle policyjnych motocykli marki BMW. Najmłodsi natomiast z zaciekawieniem słuchali dźwięków wydobywających się z potężnych silników. Podczas imprezy sympatycy motoryzacji mogli podziwiać niecodzienny samochód wyścigowy, który na co dzień wykorzystują na rajdach Patryk Śmietana i Grzegorz Mortek, który jest również tarnowskim stróżem prawa. 
 „…Uważajcie na drogach, szanujcie siebie nawzajem podczas jazdy i do kolejnej tak udanej imprezy” – mówi Jacek Brzeziński – współorganizator imprezy. 

  • Motocyle ustawione przed mobilnym ołtarzem podczas mszy świetej rozpoczynajacej sezon motocyklowy
  • Policjanci oraz uczestnicy rozpoczynajacego się sezonu motocyklowego w Tarnowie pozujący do zdjęcia
  • Policjanci rozdaja ulotki uczestnika. Obok policyjne motocykle
  • Policyjne motocykle oraz quad strazy pożarnej
  • samochód rajdowy załogi Patryk Śmietana i Grzegorz Mortek
  • Uczestnicy parady przygotowujący się do wyjazdu
  • Wnętrze samochodu rajdowego
Powrót na górę strony