Aktualności

Znęcał się nad 72-letnią matką

Data publikacji 16.05.2023

Oświęcimscy policjanci podczas interwencji domowej zatrzymali 49 – latka. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie fizyczne i psychiczne nad 72 – letnią matką. Na wniosek prokuratora i decyzją Sądu mężczyzna trafił do aresztu śledczego.   

W środę (10.05.br.), tuż przed godziną 18 policjanci z oświęcimskiej komendy Policji podczas interwencji domowej zatrzymali 49 – letniego mieszkańca Oświęcimia. W trakcie czynności mundurowi ustalili, że to nie pierwsze agresywne zachowanie nietrzeźwego syna wobec matki.  W związku z podejrzeniem znęcania się nad seniorką  mężczyzna został zatrzymany i trafił do oświęcimskiej komendy Policji. Z kolei pokrzywdzona została objęta pomocą w ramach procedury Niebieska Karta.
Sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego. W ciągu dwóch dni zebrali oni dowody wskazujące na fakt, że zatrzymany od kilku miesięcy stosuje przemoc fizyczną i psychiczną, a także groźby karalne wobec swojej matki. Czynów tych najczęściej dokonywał będąc pod wpływem alkoholu.

Następnie akta sprawy wraz z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.
W piątek (12.05.br.) zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty.  Prokurator mając na względzie ochronę pokrzywdzonej zwrócił się do oświęcimskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego. Sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. Jeszcze tego samego dnia 49 – latek został osadzony w areszcie śledczym. Za znęcanie w rodzinie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. 

 

Powrót na górę strony