Aktualności

O cyberzagrożeniach z seniorami w Stryszawie

Data publikacji 25.05.2023

W budynku Gminnego Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego w Stryszawie odbyło się spotkanie Koła Emerytów i Rencistów, podczas którego zaproszeni policjanci mieli okazję przekazać wiedzę na temat zagrożeń w sieci, a także różnych metod działania oszustów, z którymi seniorzy mogą się spotkać na co dzień.

Na dzisiejsze spotkanie (25.05.br) z seniorami zostali zaproszeni asp. szt. Wojciech Copija oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej oraz sierż. Marcin Pułka dzielnicowy miejscowości Stryszawa, Krzeszów i Targoszów. Podczas specjalnie przygotowanej prezentacji policjanci omówili, w jakich sytuacjach popełniane są najczęściej błędy przez osoby korzystające z sieci, oraz na co należy zawsze zwracać uwagę podczas płatności bankowych, realizując zakupy przez internet. Oszuści najczęściej wykorzystują telefon, w celu pozyskania danych lub przesyłają wiadomości ze spreparowanym linkiem na pocztę email, sms lub wiadomość w różnych komunikatorach. Osoba klikająca w link nieświadomie wchodzi na stronę oszusta, udostępniając swój numer telefonu, a następnie dane do logowania do banku.

Bezpieczeństwo w sieci zależy od jej użytkowników, dlatego też ostrożność lub właściwa reakcja przy podejrzeniu oszustwa uchroni każdego przed utratą oszczędności. Obecny na spotkaniu dzielnicowy, wręczył wszystkim, którzy nie mieli okazji być na poprzednim spotkaniu, magnesy zawierające karteczki do notowania z treściami profilaktycznymi dla wszystkich seniorów.

Przypominamy, że oszust w sieci nie zawsze kieruje się wiekiem swojej ofiary, a korzyściami, jakie może uzyskać poprzez  kradzież danych lub kradzież pieniędzy z konta. Dziękujemy serdecznie organizatorom za możliwości przeprowadzenia kolejnego spotkania profilaktycznego. Im więcej osób będzie uświadomionych o zagrożeniach, tym mniej będzie poszkodowanych.

  • dzielnicowy opowiada seniorom na temat zagrożeń i błedow popełnianych w sieci
  • policjanci opowiadaja na temat zagrożen w sieci przedstawiając prezentację
  • stojący policjanci oraz siedzący przed nimi seniorzy
Powrót na górę strony