Aktualności

Działania profilaktyczne bocheńskich policjantów

Data publikacji 30.05.2023

W ostatnich dniach, policjanci z Zespołu ds. Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Bochni przeprowadzili liczne spotkania profilaktyczne. W weekend podczas lokalnych pikników w ramach kampanii edukacyjnych omówili tematy bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji oraz temat przemocy w rodzinie, a w poniedziałek i wtorek dla przybyłych do budynku komendy przedszkolaków przygotowali szereg atrakcji.

W niedzielę (28 maja br.), w Łąkcie Górnej miał miejsce piknik pn. „Majówka przy stawie”. Tego samego dnia, w Majkowicach odbył się Gminny Dzień Dziecka. W obu akcjach aktywny udział wzięli policjanci z Zespołu ds. Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Podczas pierwszego ze spotkań mundurowi prowadzili kampanie edukacyjne na wybrane wcześniej tematy. Pierwszy z nich dotyczył problemu przemocy w rodzinie. Funkcjonariusze omówili charakterystykę tego pojęcia, jednocześnie informując swoich rozmówców o możliwych formach wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Drugim z tematów było bezpieczeństwo podczas zbliżających się wakacji. Policjanci skupili się tutaj na prawidłowym zachowaniu się nad wodą. Bardzo ważnym wątkiem było również prawidłowe zabezpieczenie domów i mieszkań na okres wakacyjnych wyjazdów - które pozwoli bronić się przed działaniem włamywaczy. Podczas profilaktyki w Łąkcie Górnej przeprowadzony został również pokaz tresury i umiejętności policyjnego psa służbowego. Podczas Gminnego Dnia Dziecka w Majkowicach policjanci promowali natomiast szeroko rozumiane bezpieczeństwo wśród dzieci i młodzieży. Mundurowi skupili się tutaj na bezpiecznym korzystaniu z internetu oraz bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Ponadto policjanci zaprezentowali sprzęt, z którego korzystają w codziennej służbie. 
W ramach działań profilaktycznych w poniedziałek (29 maja br.) i wtorek (30 maja br.) do Komendy Powiatowej Policji w Bochni zawitały dwie grupy uczniów z lokalnych przedszkoli. Uczniowie z Gminnego Przedszkola w Stanisławicach oraz z Przedszkola nr 6 w Bochni wraz ze swoimi wychowawcami spotkali się z policjantami z Zespołu ds. Nieletnich, którzy poprowadzili przygotowane wcześniej spotkanie profilaktyczne z młodymi słuchaczami. W pierwszej kolejności mundurowi omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze, skierowane do pieszych. Każdy z przybyłych był wyposażony w kamizelkę odblaskową, dlatego funkcjonariusze dodatkowo porozmawiali z nimi na temat ich właściwości i korzyści płynących z lepszej widoczności na drodze. Każdy z maluchów mógł zobaczyć sprzęt, z którego mundurowi korzystają w swojej służbie. Tarcze do zatrzymywania pojazdów, tarcze ochronne oraz elementy policyjnego umundurowania zrobiły na najmłodszych bardzo duże wrażenie. Każdy z nich po zakończeniu części teoretycznej mógł również przymierzyć oglądany sprzęt. Po wyjściu z sali, w której odbywało się spotkanie, mundurowi wraz z przedszkolakami przeszli na policyjny parking, gdzie dzieci mogły zobaczyć od środka policyjny radiowóz oraz quada, który jest przeznaczony głównie do poszukiwań osób zaginionych na trudnym obszarze leśnym. Najmłodsi zobaczyli również pokaz tresury psa służbowego oraz procedurę zbierania śladów daktyloskopijnych przedstawioną przez policyjnego technika. Profilaktyce towarzyszyła ogromna ciekawość dzieci oraz radość ze spotkania z funkcjonariuszami. Oba z nich zakończyły się pamiątkowymi zdjęciami. 
 

  • Policyjne radiowozy, policjanci, wóz strażacki oraz uczestnicy biorący udział w akcji
  • Policyjny quad oraz siedzący na nim uczeń przedszkola. Obok pojazdów inni uczniowie biorący udział w prelekcji
  • Przedszkolaki oraz pies służbowy obok policyjnego radiowozu
  • Przedszkolaki ze Stanisławic oraz umundurowani policjanci stojący obok policyjnego quada i radiowozu
  • Ucznioiwe biorący udział w prelekcji oraz policjant w kamizelce odblaskowej
  • Umundurowany policjant oraz dzieci biorące udział w prelekcji przymierzające policyjny sprzęt
  • Umundurowany policjant oraz przedszkolak wraz z policyjną tarczą. Obok elementy policyjnego sprzętu i umundurowania
  • Umundurowany policjant oraz przedszkolaki siedzące na macie. Przedszkolaki mają na sobie kamizelki odblaskowe
  • Zdjęcie grupowe na tle policyjnych pojazdów. Umundurowany polcijant, ucznioiwe oraz wychowawca
Powrót na górę strony