Aktualności

Zatrzymany sprawca nocnego pożaru w Tarnowie

Data publikacji 01.06.2023

Sprawne działania tarnowskich policjantów pozwoliły na ustalenie oraz szybkie zatrzymanie sprawcy, który podłożył ogień na klatce schodowej w bloku przy ul. Przemysłowej w Tarnowie. W czasie pożaru z budynku zostało ewakuowanych 36 osób.

Po godzinie 23, służby ratunkowe w Tarnowie zostały postawione w  stan najwyższej gotowości. Zgłoszenie pożaru w Tarnowie przy ul. Przemysłowej zmobilizowało ponad 70 strażaków z dwóch jednostek państwowych oraz okolicznych OSP. To oni jako pierwsi podjęli działania ratunkowe, przystąpili do gaszenia pożaru klatki schodowej oraz przy pomocy specjalnych wysięgników ewakuowali mieszkańców, którzy nie mogli sami opuścić swoich mieszkań. 
W sumie ewakuowano 36 osób z 32 lokali mieszkalnych. Do dwóch szpitali w Tarnowie oraz szpitali w Brzesku i Dąbrowie Tarnowskiej trafiło 12 osób z objawami zatrucia tlenkiem węgla oraz oparzeniami. Wśród hospitalizowanych było czworo dzieci. Akcja ratunkowa trwała kilkadziesiąt minut. 
Wydział zarządzania kryzysowego tarnowskiego magistratu zorganizował autobus, który przetransportował mieszkańców bloku do przygotowanych lokali zastępczych. Część ewakuowanych osób znalazło nocleg u swoich znajomych oraz rodziny. 
Tarnowscy policjanci przystąpili do zbierania pierwszych informacji mogących pomóc w wyjaśnieniu tego pożaru. Rozmawiano z mieszkańcami ulicy Przemysłowej oraz zabezpieczono nagrania monitoringu kamer okolicznych przedsiębiorców. Policjanci ustalili, że osobą, która podpaliła klatkę schodową jest 38-letni mieszkaniec Tarnowa, który obecnie jest bez stałego miejsca zamieszkania Mężczyzna jest dobrze znany tarnowskim stróżom prawa. Wielokrotnie zatrzymywany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, a także przeciwko mieniu (recydywista i multirecydywista), który niedawno opuścił mury zakładu karnego. Został  zatrzymany i przebywa aktualnie w Policyjnej Izbie Zatrzymań Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
Policjanci aktualnie pracują na miejscu pożaru zbierając materiał dowodowy, który zostanie wykorzystany w postępowaniu przygotowawczym. Konieczna będzie także opinia biegłych z zakresu pożarnictwa oraz medycyny. 38-latek wkrótce zostanie doprowadzony do prokuratury. 
Czynności na tym etapie prowadzone są pod kątem naruszenia artykułu 163 kodeksu karnego, tj  sprowadzenia  zdarzenia, mającego postać pożaru, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Sprawcy grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności. 

  • radiowóz stojący przed budynkiem, w którym doszło do pożaru
  • radiowóz stojący przed budynkiem, w którym doszło do pożaru
  • spalone wnętrze kamienicy
  • spalone wnętrze kamienicy
Powrót na górę strony