Aktualności

Mundurowy Dzień Dziecka w Miechowie

Data publikacji 02.06.2023

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Miechowie wspólnie z Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Miechowie oraz Nadleśnictwem w Miechowie po raz pierwszy zorganizowali „Mundurowy Dzień Dziecka”. Wszyscy mundurowi mieli wspólny cel: „Edukacja dzieci o bezpieczeństwie poprzez zabawę”.

1 czerwca br. na terenie Nadleśnictwa w Miechowie odbył się „Mundurowy Dzień Dziecka” dla uczniów klas trzecich z gminy Miechów. W wydarzeniu udział wzięli Komendant Powiatowy Policji w Miechowie podinsp. Jacek Rosół, Komendant Komendy Powiatowej Starzy Pożarnej w Miechowie mł. bryg. Michał Majda wraz z zastępcą mł. bryg. Mariuszem Idzikiem oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Miechów Jan Karczmarski. Na wszystkich uczestników czekały liczne atrakcje. Każdy ze współorganizatorów imprezy przygotował stoisko promujące swoją pracę oraz wykorzystywany sprzęt.

Podczas spotkania z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Miechowie dzieci miały okazję usiąść za kierownicą radiowozu, z bliska obejrzeć policyjne wyposażenie, wykonać swoje odbitki odcisków palców oraz posłuchać, czym na co dzień zajmują się policjanci. Spotkanie było świetną okazją do przypomnienia o konieczności przestrzegania reguł bezpieczeństwie w czasie zbliżających się wakacji szczególnie podczas wypoczynku nad wodą. Funkcjonariusze wskazywali na różnego rodzaju zagrożenia związane z nierozważnym zachowaniem, ale także podawali sposoby na ich uniknięcie. Ponadto przedstawiono uczniom także zagrożenia wynikające z udzielania się w internecie oraz kontaktów z osobami obcymi. W celu zapoznania uczestników z ewentualnymi konsekwencjami nieprzemyślanych działań zostały przygotowane konkretne symulacje tego typu zdarzeń pokazujące przestrogi i porady dotyczące bezpiecznych zachowań. Przypomniano również, jak być bezpiecznym w kontakcie z obcym zwierzęciem. Nadto policjant komórki ruchu drogowego przedstawił dzieciom podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Każdy z uczestników oprócz wskazówek i materiałów profilaktycznych w postaci ulotek, malowanek oraz łamigłówek otrzymał również element odblaskowy ufundowany przez Urząd Gminy i Miasta w Miechowie, wraz z wyjaśnieniem jak ważne jest, aby byli widoczni na drodze.

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie zaprezentowali wóz bojowy wraz z jego wyposażeniem  oraz kład, który wykorzystują w codziennej służbie. Dzieci miały również możliwość nauczenia się, jak w prawidłowy sposób udzielać pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora. Ponadto Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Miechowie wspólnie ze strażakami PSP Miechów zorganizowali tor przeszkód, który uczestnicy pikniku musieli pokonać na czas. Strażacy udzielali zainteresowanym informacji na temat swojej służby i pracy, a także odpowiadali na zadawane im pytania. 

Leśnicy z Nadleśnictwa w Miechowie omówili zasady bezpiecznego i zgodnego z przepisami korzystania z lasu, podczas pikniku w lesie, wycieczki pieszej i rowerowej, zbioru leśnych owoców i grzybobrania. Dzieci przy stoisku edukacyjnym brały udział w grach i zabawach. Ponadto dzieci w Izbie Leśnej miały możliwość uczestniczenia w zajęciach edukacyjnych, podczas których uzupełniły wiedzę się na temat ekosystemów leśnych. Uczestnicy otrzymali na stoisku leśników sadzonkę drzewa, którą będą mogły posadzić w przydomowych ogródkach. 

Ukoronowaniem nauki przez zabawę był poczęstunek w postaci lodów, gofrów oraz kiełbasek z grilla. Miejmy nadzieję, że Dzieci uczestniczące w spotkaniu zapamiętają na długo nie tylko zabawę i atrakcje tego dnia, ale również cenne informacje i zdobyte umiejętności, które pomogą im uniknąć zagrożeń podczas wakacyjnego wypoczynku. 

Dziękujemy za wsparcie w organizacji „Mundurowego dnia Dziecka” Starostwu Powiatowemu w Miechowie oraz Urzędowi Gminy i Miasta w Miechowie.

 

  • dzieci podczas edukacyjnego spotkania z leśnikiem w Izbie Lesnej
  • dzieci podczas nauki pierszej pomocy
  • dzieci podczas odbijania odcisków paców na stoisku Policji
  • dzieci przy radiowozie policyjnym
  • dzieci w radiowozie policyjnym
  • Komendnt Komendy Policji w Miechowie wraz z wspołłoranizatorami Mudnurowego dnia Dziecka
  • leśnik podczas pikniku opowiada dzieciom o zagrozeniach w lesie
  • Organizatorzy Munduroweo Dnia Dziecka w Miechowie
  • tor przeszkód zosranizowany przez PSP Miechów
  • dzieci przy wozie strażackim
Powrót na górę strony