Aktualności

Jak bezpiecznie spędzić wakacje - spotkania brzeskich policjantów z dziećmi i młodzieżą

Data publikacji 21.06.2023

Przed nami wakacje. Jak co roku policjanci przeprowadzili spotkania z dziećmi i młodzieżą przekazując im cenne rady i wskazówki. A wszystko po to, by wakacje były nie tylko udane, ale przede wszystkim bezpieczne.

Profilaktyka i nauka podstawowych zasad bezpieczeństwa jest bardzo ważna. Dlatego brzescy policjanci niemal każdego dnia odwiedzają placówki oświatowe spotykając się z dziećmi i młodzieżą. To doskonała okazja, by przypomnieć uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa przez zbliżającymi się wielkimi krokami wakacjami. Policjantka Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii asp. Monika Tomkiewicz w ostatnich dwóch dniach odwiedziła uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sufczynie oraz Szkoły Podstawowej w Tworkowej. W każdej szkole przypomniała o rzeczach najważniejszych dla bezpiecznego wypoczynku. Była mowa nie tylko o zasadach ruchu drogowego, ale również o tym jak zachować się podczas pobytu nad wodą. Policjantka apelowała o zachowanie ostrożności w kontaktach z osobami obcymi. Poruszyła także temat bezpieczeństwa podczas prac polowych.

Mamy nadzieję, że cenne wskazówki na trwale zapiszą się w pamięci dzieci i młodzieży a wakacje upłyną wszystkim miło i bezpiecznie.
Wielu z nas zapewne swój wolny czas spędzi nad wodą. To czy ten wypoczynek będzie bezpieczny w dużej mierze zależy od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, aby pobyt nad wodą zakończył się szczęśliwie.

Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą będą czuwali policjanci z Brzeska, przestrzegając mieszkańców i osoby odwiedzające powiat brzeski przed ewentualnymi zagrożeniami. W trakcie działań policjanci będą promować wśród wypoczywających odpowiedzialne postawy i zachowania w kontekście rekreacji wodnej, wszystko po to, aby zminimalizować zagrożenia nad akwenami wodnymi. Funkcjonariusze będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa, korzystaniu ze strzeżonych kąpielisk, stosowaniu się do obowiązujących na nich znaków oraz dostosowaniu rodzaju aktywności do indywidualnych możliwości i umiejętności.

Działania te podejmowane są w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. 

Pamiętajmy:

•    Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
•    Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
•    Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
•    Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
•    Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
•    Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
•    Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
•    Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
•    Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
•    Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
•    Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
•    Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
•    Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
•    Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
•    Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
•    Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
•    Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
•    Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
•    Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!
 

Powrót na górę strony