Aktualności

Wspólne służby policjantów i ratowników wodnych nad akwenami w powiecie brzeskim

Data publikacji 30.06.2023

Podczas letnich wakacji jednym z priorytetów służb jest zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą. 29 czerwca br., policjanci z Komisariatu Policji w Czchowie, w powiecie brzeskim, wspólnie z ratownikami sądeckiego WOPR-u patrolowali akwen jeziora czchowskiego oraz rzeki Dunajec z wykorzystaniem łodzi ratunkowej.

Czchowscy policjanci regularnie patrolują brzegi jeziora oraz rzeki Dunajec, dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Rozmawiają ze spotkanymi osobami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku, ostrzegają przed różnymi zagrożeniami oraz informują o sposobie ich unikania, a także radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Tematyka bezpiecznego wypoczynku nad wodą poruszana jest też przez mundurowych podczas przeprowadzanych prelekcji w miejscach zorganizowanego letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność.

Wyjazd nad jezioro czy rzekę to idealne miejsce na wypoczynek. Należy jednak pamiętać, że woda to żywioł. Dlatego też, wypoczywając nad jakimkolwiek akwenem, należy zachować szczególną ostrożność. Mundurowi systematycznie kontrolują jezioro i rzekę, aby wypoczywający nad wodą czuli się bezpiecznie. Ich zadaniem jest także egzekwowanie przestrzegania prawa, a przede wszystkim eliminowanie kłusowników oraz  sprawdzanie stanu trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Do nich też, o udzielenie pomocy mogą zwrócić się turyści, jeżeli staną się ofiarami przestępstwa lub wykroczenia.

Pamiętaj:

- Wybieraj do kąpieli miejsca do tego przeznaczone, odpowiednio oznakowane, w których nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

-Nie korzystaj z dzikich kąpielisk. Stosuj się do poleceń ratowników oraz do regulaminu kąpieliska.

- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, bo może się to skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Skoki „na główkę” w takich miejscach są zabronione! Pamiętaj, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

- Nie wchodź do wody po dłuższym pobycie na słońcu. Przed wejściem do wody stopniowo przyzwyczajaj organizm do zmiany temperatury - unikniesz wstrząsu termicznego.

- Jeżeli w trakcie kąpieli natrafisz na gwałtowną burzę, nie szukaj schronienia pod drzewami.

- Podczas pobytu nad wodą nie  spożywaj alkoholu. Jest on główną przyczyną utonięć i tych najtragiczniejszych wypadków.

- Będąc nad jeziorem, czy innym akwenem wodnym, zadbaj o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo swoich bliskich. Kiedy masz pod opieką dzieci, staraj się je kontrolować w taki sposób, aby nie tracić ich z oczu. Podczas pływania załóż najmłodszym pociechom kamizelkę ratunkową lub inne elementy, które pozwolą im utrzymać się na wodzie.

Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym i groźnym żywiołem, dlatego tak ważne są zasady bezpiecznego zachowania nad wodą. Pamiętaj o ich przestrzeganiu. Woda to żywioł, który nie wybacza błędów.

 

  • łódź ratunkowa pływająca po jeziorze czchowskim
  • policjanci oraz ratownicy wodni patrolujący łodzią akwen jeziora czchowskiego
Powrót na górę strony