Aktualności

Sprawca znęcania, który naruszył prokuratorskie zakazy, trafił do aresztu

Data publikacji 10.07.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zatrzymali, a następnie osadzili w areszcie śledczym 38 – letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna podejrzany o znęcanie fizyczne i psychiczne nad konkubiną złamał sądowy zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Na podziękowania za reakcję na przemoc zasługuje postronna osoba, która słysząc awanturę domową powiadomiła operatora numeru alarmowego.

W nocy z poniedziałku na wtorek (3/4.07.2023)  tuż przed północą operator numeru alarmowego 112 otrzymał anonimowe zgłoszenie dotyczące awantury domowej do której doszło w mieszkaniu na jednym z osiedli w Oświęcimiu. Z relacji zgłaszającego wynikało, że pod wskazanym adresem może dochodzić do przemocy wobec kobiety. Policjanci natychmiast udali się pod wskazany adres, gdzie zastali roztrzęsioną 40 – letnią mieszkankę Oświęcimia oraz jej 38 – letniego partnera. Mężczyzna  został zatrzymany i trafił do oświęcimskiej komendy Policji, natomiast pokrzywdzona została objęta procedurą Niebieska Karta.  W związku z podejrzeniem, iż agresor dopuścił się przestępstwa znęcania wobec swojej konkubiny wszczęto w tej sprawie postępowanie. Dwa dni później 38 – latkowi został przedstawiony zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad partnerką. Mając na względzie ochronę pokrzywdzonej śledczy zastosowali wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktu z pokrzywdzoną. 
Z kolei w nocy z czwartku na piątek (6/7.07.2023) policjanci otrzymali zgłoszenie od pokrzywdzonej, że jej były partner wtargnął do jej mieszkania i zaczął jej grozić, a gdy usłyszał, że zostanie wezwana Policja zbiegł. Funkcjonariusze podczas poszukiwań szybko zlokalizowali i zatrzymali 38 - latka. Mężczyzna ponownie trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. W sobotę (8.07.2023) na wniosek prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu mężczyzna został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Sędzia przychylił się do wniosku prokuratora wydając wobec 38 – latka postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym.Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Podziękowania za prawidłową reakcję na zdarzenie. Na podziękowania za prawidłową reakcję zasługuje osoba, która słysząc awanturę domową powiadomiła operatora numeru alarmowego 112. 
Przerwij przemoc.  Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Ponadto pomocą i wsparciem osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać.  Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy,  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.   

 

Powrót na górę strony