Aktualności

Stracił 47 tys. złotych przez fałszywego analityka giełdowego

Data publikacji 28.07.2023

Mieszkaniec Sądecczyzny przez kilka miesięcy wpłacał swoje pieniądze na konta inwestycyjne, instruowany przez fałszywego analityka giełdowego. Jednak zamiast szybkiego zysku, stracił 47 tysięcy złotych. W związku z tym oszustwem policjanci apelują o czujność i rozwagę.

W lutym br. mieszkaniec powiatu nowosądeckiego serfując w Internecie, trafił na reklamę firmy świadczącej usługi finansowe. Skuszony ofertą szybkiego zarobku wypełnił formularz kontaktowy, podając swój numer telefonu. Wkrótce do Sądeczanina zadzwonił mężczyzna mówiący ze wschodnim akcentem. Przedstawił się jako doradca klienta i pomógł mu założyć konto na jednej z platform inwestycyjnych. Następnie skontaktował się z nim „analityk giełdowy”, który wprowadził go w funkcjonowanie platformy i poinstruował, w jaki sposób inwestować pieniądze. Przez kilka kolejnych miesięcy mieszkaniec powiatu nowosądeckiego na swoje dwa konta inwestycyjne systematycznie wpłacał kwoty w różnej wysokości – łącznie 47 tys. złotych. Kiedy zwrócił się o wypłatę zgromadzonych środków, pojawiły się problemy. Okazało się, że mężczyzna musiał wpłacić kolejne sumy na pokrycie wysokiego podatku i innych opłat. Polecono mu również, by zainstalował program umożliwiający zdalną obsługę pulpitu i założył konto na giełdzie kryptowalut, na które miały zostać przelane jego pieniądze. Gdy po pewnym czasie nic takiego nie nastąpiło, a kontakt się urwał, Sądeczanin zorientował się, że został oszukany i kilka dni temu zgłosił sprawę w komendzie. 
Policjanci apelują o ostrożność i radzą, jak nie dać się oszukać w podobnej sytuacji.
•    Bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi, ogranicz swoje zaufanie szczególnie do nowo poznanych osób w Internecie czy podczas rozmowy telefonicznej.
•    Nie wierz w możliwość łatwego i szybkiego zarobku dużych pieniędzy.
•    Nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. Czerwona lampka powinna zapalić się zwłaszcza, gdy wymaga tego osoba podająca się za analityka giełdowego, konsultanta czy innego doradcę inwestycyjnego. 
•    Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.
•    Nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania w bankowości elektronicznej i zachowuj dużą ostrożność przy realizowaniu transakcji przez Internet. Przede wszystkim nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz.
•    Nie udostępniaj również danych karty płatniczej, a jeśli to zrobiłeś natychmiast powinieneś ją zastrzec za pośrednictwem bankowości internetowej lub dzwoniąc na telefoniczną linię międzybankową: tel. 828 828 828.
•    Jeśli podejrzewasz, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję.
 

Powrót na górę strony