Aktualności

Rodzina Stramków podziękowała sądeckim policjantom i przesłała zdjęcia odrestaurowanych elementów nagrobka

Data publikacji 28.07.2023

Nagrobek sądeckiego bohatera Romana Stramki znów prezentuje się okazale. Po tym, jak w maju br. sądeccy policjanci odzyskali skradzioną mosiężną tablicę i figurę orła, elementy zostały odnowione i z powrotem trafiły na swoje miejsce.

14 maja br. sądeccy policjanci otrzymali zgłoszenie, że na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu doszło do kradzieży. Z pomnika Romana Stramki – bohaterskiego kuriera Armii Krajowej, odznaczonego Orderem Wojennym Virtuti Militari, złodziej zabrał mosiężną tablicę i figurę orła. Policjanci natychmiast podjęli szereg czynności, w efekcie których szybko odzyskali skradzione mienie i zatrzymali złodzieja. 38-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego usłyszał zarzut ograbienia grobu, natomiast 16 maja br. Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, insp. dr Krzysztof Dymura osobiście przekazał rodzinie odzyskane elementy nagrobka. Pisaliśmy o tym w komunikacie: 
https://nowy-sacz.policja.gov.pl/kn/aktualnosci/34390,Cmentarny-zlodziej-z-zarzutami-Odzyskane-elementy-z-nagrobka-sadeckiego-bohatera.html 

Wdzięczna rodzina nadesłała do szefa sądeckich policjantów podziękowania, zwracając się do insp. dr. Krzysztofa Dymury takimi słowami:

Szanowny Panie Komendancie,
W imieniu swoim i całej naszej rodziny Stramków (a jest nas ponad 100 osób w Polsce i nie tylko) chcemy na ręce Pana Komendanta złożyć najszczersze podziękowania za błyskawiczną i zakończoną pełnym sukcesem interwencję dotyczącą skradzionych z grobu Romana Stramki tablicy pamiątkowej i okazałej figury orła. Mają one dla nas wielką wartość historyczną, a przede wszystkim sentymentalną.
Życzymy całej sądeckiej Policji jak najwięcej tak spektakularnych sukcesów, życząc jednocześnie jak najmniej powodów do przeprowadzania interwencji.

Kilka dni temu Komendant na swoją skrzynkę mailową otrzymał fotografie odnowionego nagrobka Romana Stramki. Mosiężna tablica i figura orła odnalezione przez policjantów, zostały odrestaurowane i odzyskały dawny blask, przypominając potomnym o zasługach sądeckiego bohatera. 
 

Powrót na górę strony