Aktualności

Podsumowanie pierwszego miesiąca wakacji 2023 na małopolskich drogach

Data publikacji 02.08.2023

Wstępne dane statystyczne pokazują, że w pierwszym miesiącu tegorocznych wakacji odnotowano 10 % spadek ilości wypadków w stosunku do okresu analogicznego roku poprzedniego, liczba osób rannych uległa zmniejszeniu o 6,5% natomiast zwiększeniu o 30 % uległa liczba ofiar śmiertelnych, tj. z 13 do 17.

Celem prowadzonych działań „Bezpieczne wakacje 2023” jest zapewnienie bezpieczeństwa turystom wypoczywającym na terenie województwa małopolskiego, przy czym bezpieczeństwo wypoczywających dzieci i młodzieży stanowi priorytet działań.
Jednym z zadań Policji ruchu drogowego w tym czasie, jest kontrola prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Szczególnym nadzorem zostały objęte zorganizowane formy przewozu. Wszystkie komendy miejskie i powiatowe Policji wyznaczyły stałe punkty kontroli autokarów, gdzie w jednym czasie można było sprawdzić większą ilość autokarów. 

Podobnie jak w latach ubiegłych za pośrednictwem mediów przekazano informacje o możliwości skontrolowania autobusu turystycznego przed wyjazdem w trasę. Podczas takiej kontroli sprawdzany jest stan trzeźwości kierującego, dokumenty uprawniające  do wykonywania przewozu osób, stan techniczny pojazdu i jego obowiązkowe wyposażenie. Ponadto autokary kontrolowane są również podczas podróży. W sumie sprawdzono ponad 900 autobusów
Podczas kontroli ujawniono 1 nietrzeźwego kierującego autobusem. Zdarzenie to miało miejsce 2 lipca br. około godz. 9:00 w Krakowie na ul. Pasternik, gdzie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej autobus. W pojeździe znajdowało się 12 osób, w tym również dzieci, którzy jechali na wycieczkę z Krakowa do Oświęcimia. Badanie trzeźwości kierującego autokarem wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie.  Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, zakazano dalszej jazdy. 
W trosce o bezpieczeństwo, policjanci w czasie wakacji dużą uwagę kierują na indywidualne przejazdy. Kontrole dotyczą wykroczeń popełnianych przez kierujących, a zwłaszcza: przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowego wyprzedzania czy też prawidłowości przewozu dzieci. W ramach dbania o bezpieczeństwo pieszych użytkowników dróg szczególnym nadzorem obejmowane są rejony przejść dla pieszych, na których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Do tych działań często wykorzystywany jest dron. 

Od początku wakacji, tj. od 23.06 do 31.07.2023 roku małopolscy policjanci skontrolowali ogółem 46 148 pojazdów. Ujawniono  37 398 wykroczeń. Zatrzymano 437 praw jazdy  i 2538 dowodów rejestracyjnych, w tym 1285 za nieprawidłowy stan techniczny. Do zadań funkcjonariuszy należy też eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. W pierwszej połowie wakacji ujawniono 631 przypadków kierowania pojazdem przez osoby będące  pod wpływem alkoholu.
Działania kontrolne uzupełniane są aktywną działalnością informacyjno – edukacyjną, polegającą na ścisłym współdziałaniu ze środkami masowego przekazu. Zaowocowało to prawie 150 wystąpieniami w mediach. Podjęte zostały również akcje edukacyjne. W sumie zrealizowano blisko 450 takich spotkań.

W okresie od 23 czerwca do 31 lipca br. doszło do 276 wypadków drogowych (spadek o 33 tj. 10 %), w których zginęło 17 osób (wzrost o 4 tj. 30 %), a 341 zostało rannych (spadek o 24 tj. 6,5 %).
W grupie wiekowej dzieci do lat 14 nie odnotowano ofiary śmiertelnej, natomiast 31 osób zostało rannych.

 

Powrót na górę strony