Aktualności

Pilne! Na Sądecczyźnie w nocy rozdzwoniły się telefony. Oszuści znów są aktywni. Seniorzy miejcie się na baczności

Data publikacji 29.08.2023

Dzisiaj w nocy, sądecka Policja otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących usiłowania oszustwa na krewnego, który miał spowodować wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć kary.

Oszuści tym razem dzwonili w nocy do mieszkańców Sądecczyzny, podając się za krewnego wnuczkę lub wnuka. Wykorzystywali legendę, że spowodowali wypadek drogowy i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknęli konsekwencji prawnych.
Należy pamiętać, że oszuści wciąż modyfikują i dostosowują swoje historie do danej sytuacji i tego czego dowiedzą się od osób, z którymi prowadzą rozmowę.
W związku z licznymi próbami oszustw sądeccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność!
•     W momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, pracownika banku itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
•     Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca - wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności.
•     Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe.
•     Dajmy sobie czas do namysłu. Nie działajmy w pośpiechu.
•     Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112.

Powrót na górę strony