Aktualności

Kierowali, a nie powinni

Data publikacji 29.08.2023

W poniedziałkowy poranek suscy policjanci zatrzymali czterech kierujących z procentami w organizmie. Wśród nich znalazł się 51-latek, który wybrał się w podróż, mając prawie półtora promila. Za swoje zachowanie będą tłumaczyli się przed sądem, gdyż grozi im wysoka grzywna i kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj (28 sierpnia br.) przed godziną 7:00 w Bystrej Podhalańskiej, policjanci z suskiej drogówki zatrzymali do kontroli samochód marki Peugeot. Badanie alkomatem siedzącego za kierownicą 51-latka wykazało 1,38 promila. Godzinę później patrol z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Suchej Beskidzkiej w Jordanowie zatrzymał do kontroli opla. Siedzący za kierownicą 24-latek nie dał lepszego przykładu. Podczas badania jego stanu trzeźwości, urządzenie wykazało ponad 0,7 promila. Chwilę później policjanci zatrzymali do kontroli w Naprawie Volkswagena. Siedzący za kierownicą 68-latek znajdował się po użyciu alkoholu i w jego przypadku  urządzenie wykazało 0,35 promila alkoholu w organizmie. Kilka minut później w tej samej miejscowości policjanci zatrzymali do kontroli samochód marki Volvo. Siedzący za kierownicą 53-latek „wydmuchał” 0,90 promila. 
W nocy z soboty na niedzielę inny nietrzeźwy kierujący już nie dojechał do celu. W Naprawie kierujący Volkswagenem poruszając się w kierunku Rabki, doprowadził do zderzenia bocznego z prawidłowo jadącym samochodem marki BMW, a następnie zaczął uciekać.
Prawidłowa reakcja podróżnych BMW tj. powiadomienie o zdarzeniu służb oraz ujęcie kierowcy uniemożliwiła jego ucieczkę.  
Okazał się nim być 63-letni mieszkaniec powiatu chrzanowskiego, którego alkomat wykazał ponad 1,3 promila alkoholu w organizmie. Każdy z zatrzymanych nietrzeźwych kierowców wkrótce odpowie przed sądem za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, za co kodeks karny przewiduję karę pozbawienia wolności do 2 lat i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat.
Przypominamy, że niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości, świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.
 

Powrót na górę strony