Aktualności

Nietrzeźwy ojciec z dzieckiem na placu zabaw

Data publikacji 18.09.2023

Policyjni przewodnicy psów służbowych zatrzymali 49 – letniego mieszkańca Oświęcimia, który będąc w stanie nietrzeźwości miał pod opieką swojego 7 – letniego syna. Nietrzeźwego, przebywającego z dzieckiem na placu zabaw, zauważyły osoby postronne.

W sobotę (16.09.2023) po południu policyjni przewodnicy wykonywali patrol w rejonie jednego z oświęcimskich osiedli mieszkaniowych. Tuż po godzinie 17 otrzymali polecenie udania się na plac zabaw, na którym ma przebywać nietrzeźwy mężczyzna z małym chłopcem. Mundurowi natychmiast udali się we wskazane miejsce. Okazało się, że 49 – letni mieszkaniec Oświęcimia ma w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Pod jego opieką znajdował się  7 - letni syn. Małoletni został przekazany pod opiekę rodziny.

Wobec mężczyzny wszczęto postępowanie związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletniego, nad którym miał obowiązek opieki. Za popełnione przestępstwo grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki zostaną  również przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. 

Stan, w jakim mężczyzna sprawował opiekę, może świadczyć o jego uzależnieniu od alkoholu, więc odrębny wniosek zostanie również skierowany do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Podziękowania za prawidłową reakcję.

Na podziękowania za prawidłową reakcję zasługują osoby, które powiadomiły służby o zdarzeniu.

Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością.

W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba z niepełnosprawnością doznaje przemocy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach.  Należy skontaktować się z  pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem,  kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach, gdy zagrożone może być życie lub zdrowie należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony