Aktualności

Policyjne działania profilaktyczne w krakowskich szkołach i przedszkolach

Data publikacji 29.09.2023

W dniach 26 i 27 września br. policjantki Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w ramach działań profilaktycznych i promowania bezpieczeństwa przeprowadziły z dziećmi zajęcia edukacyjne. Podczas spotkań funkcjonariuszki omówiły najważniejsze zasady bezpieczeństwa na drogach, które obowiązują uczestników ruchu drogowego, szczególną uwagę poświęcając bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. Dzieci dowiedziały się też jak być bezpiecznym korzystając z internetu.

Spotkania policjantek z dziećmi odbyły się w wielu placówkach oświatowych m.in. w krakowskim przedszkolu przy ulicy Warszawskiej 6, Szkole Podstawowej nr 142 przy ulicy Drożyskiej oraz w Szkole Podstawowej nr 23 znajdującej się przy ulicy Francesco Nullo. Głównym celem zajęć było poszerzanie wiedzy przedszkolaków i uczniów na tematy związane z ich bezpieczeństwem, a także zapoznanie z charakterystyką pracy w Policji, zaznajomienie z policyjnym umundurowaniem i pojazdami służbowymi.  

Jedna z wizyt w szkole została przeprowadzona wspólnie z policjantką z Komisariatu II Policji, w trakcie której funkcjonariuszka omówiła cyberzagrożenia związane z nieodpowiedzialnym korzystaniem z internetu oraz opowiedziała o niebezpieczeństwach z jakimi mogą spotkać się dzieci w wirtualnej przestrzeni.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniach i wskazywali najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych. Ciekawą częścią zajęć z policjantkami była tzw. „burza mózgów” – czyli wspólne poszukiwanie rozwiązań umożliwiających przeciwdziałanie wypadkom i kolizjom drogowym. Spotkania miały na celu uświadamianie uczestnikom, że niebezpieczne zachowania, takie jak niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, czy nieustąpienie pierwszeństwa, a także przechodzenie w miejscu niedozwolonym, są najczęstszą przyczyna wypadków. 

W Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki przy ulicy Drożyskiej, z klasą V przeprowadzono zajęcia przygotowujące do planowanego na 10 października, wspólnego przejazdu rowerowego z policjantami, wcześniej wyznaczoną trasą spod szkoły w kierunku puszczy Niepołomickiej. Pomimo, że uczniowie zdobyli już kartę rowerową i są samodzielnymi rowerzystami takie działania pozwalają podnosić świadomość związaną z bezpiecznym przemieszczaniem się jednośladami. 
 

  • dzieci i policjantki w trakcie zajęć
  • policjantka tłumaczy dzieciom zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa
  • policjantka, nauczycielka i dzieci w sali odgrywają scenki
  • dzieci i policjantki w sali
Powrót na górę strony