Aktualności

Policjanci z Brzeska uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia muralu „Dumni z Powstańców”

Data publikacji 04.10.2023

W poniedziałek, 2 października, odbyła się w Brzesku uroczystość odsłonięcia muralu „Dumni z Powstańców” zdobiącego ścianę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3. W wydarzeniu uczestniczyli policjanci z Brzeska chcąc przybliżyć specyfikę swojej służby. 

Barwna kompozycja o powierzchni 130 metrów kwadratowych składa się z sześciu ilustracji inspirowanych autentycznymi fotografiami wykonanymi podczas Powstania Warszawskiego. Ich autorką jest Katarzyna Walentynowicz. Jest to pierwszy z 80 murali, które zostaną zainstalowane w całej Polsce z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Akcja jest dofinansowana ze środków pochodzących z dotacji Ministerstwa Obrony w ramach otwartego konkursu ofert „Mur, ale historia”. Termin inauguracji tego projektu został wybrany nieprzypadkowo. 2 października obchodzony jest Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

W uroczystym odsłonięciu muralu uczestniczyli nauczyciele i uczniowie SP 3 Brzesko, przedstawiciele służb mundurowych i licznych instytucji oraz mieszkańcy gminy. Po ceremonii goście przenieśli się do wnętrza hali sportowej, by uczestniczyć w programie muzycznym „Świat płonął wojną – ONI miłością” – autorskim spektaklu w wykonaniu Barbary Tuzel-Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego.

Na uczestników pikniku czekało wiele atrakcji, w tym pokazy służb mundurowych.

Policjanci z Brzeska chcąc przybliżyć specyfikę swojej służby przygotowali pokaz sprzętu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się radiowozy i motocykl policyjny brzeskiej drogówki, za kierownicą. Policjantka zajmująca się na co dzień profilaktyką opowiadała odwiedzającym policyjny namiot o zagrożeniach w sieci i uzależnieniach.
 

  • dziewczynka w policyjnej czapce siedząca na motocyklu
  • grupa dzieci i dorosłych stojąca przy stoliku z materiałami profilaktycznymi, za stolik stoi policjantka
  • służby mundurowe policjanci, strażacy, żołnierze stojący na baczność podczas hymnu RP
  • policjant przybijający piątkę chłopcu siedzącego na policyjnym motocyklu, mającego czapkę policyjną na głowie
  • przedstawiciele służb mundurowych policji, straży pożarnej, wojska z chłopcem, w tle odsłonięty mural
  • grupa uczniów siedząca wewnątrz radiowozu, obok policjant pozujący do zdjęcia
  • grupa harcerzy stojąca na schodach, w tle widoczny odsłonięty mural
Powrót na górę strony