Aktualności

Podsumowanie wrześniowych prelekcji dla dzieci, prowadzonych przez policjantów z komisariatu II

Data publikacji 04.10.2023

We wrześniu br. odbyły się zajęcia dla dzieci prowadzone przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji II w Krakowie. Spotkania z uczniami odbywały się pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły” i miały za zadanie edukować nie tylko w kwestii bezpiecznych zachowań w drodze do i ze szkoły, ale też bezpiecznego spędzania czasu w domu i na podwórku. Podobne zajęcia odbyły się też w przedszkolach, aby najmłodszych zapoznawać z elementarnymi zasadami bezpieczeństwa.

Od początku września, policjanci z krakowskiego komisariatu w „Białym Domku” odwiedzili dzieci w krakowskich szkołach i przedszkolach, w tym: w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Półkole, Szkole Podstawowej  Inspiracje przy ul. Śniadeckich, Szkole Podstawowej nr 38 przy ul. F. Nullo, ,a także w Przedszkolu nr 139 „Niezapominajka” przy ul. Bema i Przedszkolu nr 124 przy ul. Zwycięstwa. Natomiast uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Topolowej gościli w murach komisariatu, poznając z bliska pracę funkcjonariuszy.

Spotkania z policjantami odbywały się również podczas Pikniku zorganizowanego w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” i w Szpitalu im. Św. Ludwika przy ul. Strzeleckiej. W trakcie zajęć dzieci uczyły się zasad właściwego poruszania się po drogach, w szczególności prawidłowego przechodzenia przez jezdnię na przejściach z sygnalizacją świetlną i bez niej. Policjanci omówili też zasady poruszenia na rowerach i hulajnogach zachęcając do używania kasków ochronnych i do noszenia odblasków, które sprawiają, że pieszy jest dla kierowców bardziej widoczny na drodze.

Mundurowi tłumaczyli uczniom i przedszkolakom jak bezpiecznie bawić się w domu i na podwórku, zachowując ostrożność w stosunku do obcych osób ale też jak postępować z obcymi zwierzętami, szczególnie gdy nie ma w pobliżu ich opiekuna. Przy tej okazji omówiona została „pozycja żółwia”, która może być ratunkiem w przypadku ataku agresywnego psa. Dzieci ćwiczyły jej wykonanie z pomocą policjantów.

Nie zabrakło również informacji dotyczących numeru alarmowego 112. Policjanci przybliżyli małym słuchaczom sytuacje, w których należy z niego korzystać i informacje jakie należy przekazać by uzyskać pomoc.
Podczas zajęć dzieci mogły poznać zawód policjanta, obejrzeć sprzęt, który funkcjonariusze wykorzystują podczas służby i dowiedzieć się, że zawsze mogą poprosić policjanta o pomoc.

Na koniec spotkań dzieci dostały od policjantów tematyczne obrazki do samodzielnego pokolorowania i mogły z bliska obejrzeć radiowóz i jego wnętrze.
 

  • policjantka razem z dziećmi przyjmuje bezpieczną pozycję żółwia
  • wspólne zdjęcie policjantki z dziećmi w klasie lekcyjnej
  • policjant pokazuje dzieciom radiowóz
  • dzieci w towarzystwie policjantów oglądają radiowóz
  • policjanci podczas pikniku rozmawiają z grupą dzieci
Powrót na górę strony