Aktualności

Działania profilaktyczne policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie dedykowane dzieciom i dorosłym

Data publikacji 10.10.2023

W ubiegłym tygodniu krakowscy policjanci edukowali w zakresie bezpieczeństwa dzieci i dorosłych, podczas odbywających się imprez plenerowych. Mundurowi odwiedzili też Dom Pomocy Społecznej, aby przekazać mieszkańcom placówki zasady, których przestrzeganie zwiększa bezpieczeństwo w życiu codziennym.

O zasadach bezpieczeństwa policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie rozmawiali z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sołtysowskiej. Spotkanie odbyło się 5 października br. w sali placówki, do której licznie przybyli przebywający tam seniorzy. Funkcjonariusze w przystępny sposób przekazywali wiedzę związaną z bezpieczeństwem osób starszych. Omówiony został nie tylko temat oszustw ale również środki ostrożności niezbędne np. podczas robienia zakupów. Funkcjonariusze wyjaśnili też dlaczego należy chronić swoje dokumenty i dane osobowe i co może się wydarzyć, gdy trafią w niepowołane ręce.

Kolejne działania profilaktyczne odbyły się w czasie sobotnich imprez plenerowych. Na terenie Tauron Areny, podczas biegu dla dzieci Mini Melts Kraków Run zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy pojawili się na wydarzeniu, mogli spotkać się z krakowskimi policjantami. Dzieci poznawały między innymi zasady bezpieczeństwa w internecie, natomiast ich opiekunowie uzupełniali wiedzę o tym, jak właściwie zabezpieczać swój dobytek przed złodziejami i jak ustrzec się oszustów. Atrakcją dla uczestników była obecność policyjnego przewodnika psów służbowych, który na spotkanie przybył ze swoim czworonożnym podopiecznym.

Przewodnik opowiadał o swojej pracy, specjalistycznych szkoleniach i zadaniach jakie stoją przed nim i jego psim kompanem podczas służby.
Drugą z imprez było pożegnanie sezonu żeglarskiego zorganizowane przez Yacht Klub Polski Kraków oraz Krakowski Klub Morsów „Kaloryfer”. Podczas pikniku uczestnicy, zarówno dzieci, dorośli oraz seniorzy mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych między innymi przez Komendę Miejską Policji w Krakowie, Straż Miejską Miasta Krakowa oraz Krakowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Policjanci przekazywali uczestnikom ulotki oraz broszury informacyjne dotyczące zagrożeń w sieci internetowej, przestępstw na szkodę seniorów, a także promowali działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Informowali również osoby zainteresowane wstąpieniem do policji o zasadach rekrutacji. Dzieci uczestniczące w pikniku nie tylko chętnie pozowały do pamiątkowych zdjęć w policyjnym radiowozie, ale też rozwiązywały krzyżówki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Uczestnicy pikniku brali też udział w organizowanym przez WOPR Kraków fachowym szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy, co jest niezwykle przydatną wiedzą dla każdego.

  • szkolenie pierwszej pomocy prowadzone przez ratowników
  • dzieci przy stoliku kolorują obrazki
  • na pierwszym planie odwrócony tyłem policjant i starszy mężczyzna, przed nimi dzieci znajdujące się przy stoliku oglądają ulotki informacyjne
  • policjantka i dzieci gromadzące się przy stoliku z ulotkami i wyposażeniem policyjnym
  • W pawilonie ogrodowym policyjny przewodnik psa, wokół zgromadzeni ludzie
Powrót na górę strony