Aktualności

Oszustwo „na wypadek”. Seniorka z gminy Świątniki Górne straciła oszczędności życia i złoto

Nie daj się nabrać! Oszuści działający metodą „na wypadek” uaktywnili się na terenie powiatu krakowskiego. Niestety mieszkanka gminy Świątniki Górne padła ich ofiarą. Kobieta zgodnie z instrukcją oszusta przekazała mu gotówkę w kwocie 80 tysięcy złotych i złotą biżuterię wartą 10 tysięcy złotych.

Policjanci z powiatu krakowskiego prowadzą szerokie działania profilaktyczne dotyczące oszustw metodą „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚP” itp., docierając do jak największej liczby osób. Uświadamiają ich o zagrożeniach związanych z tego typu przestępstwami, informują o metodach działania oszustów, a także radzą jak się zachować, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności. Pomimo licznych apeli i komunikatów, niestety wciąż odnotowujemy tego typu przestępstwa. 
Wczoraj (17 października br.), na terenie gminy Świątniki Górne mieliśmy do czynienia z oszustwem i wyłudzeniem pieniędzy metodą „na wypadek”. Seniorka straciła oszczędności życia i złotą biżuterię. 
W godzinach popołudniowych do 79-latki z numeru zastrzeżonego na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, podając się za jej zięcia. Rozmówca zwrócił się do kobiety „mamo” i poinformował ją, że  miał wypadek, w wyniku którego potrącił ciężarną kobietę na pasach, która w wyniku poniesionych obrażeń zmarła. Kolejno poinformował ją, że będzie musiał zapłacić, aby uniknąć więzienia. Na koniec „zięć” jej przekazał, że rozmowę na ten temat podejmie z nią policjant, który przyjedzie na miejsce i użyje hasła ,, jestem od Kingi”. Po około pół godziny pod domem seniorki zjawił się mężczyzna wypowiadając wspomniane hasło i zażądał od kobiety pieniądze, które jak ją poinformował ma przekazać prokuratorowi, aby zięć nie trafił do więzienia. Niczego nieświadoma seniorka przekazała mężczyźnie zapakowaną w reklamówkę gotówkę w kwocie 80 tysięcy złotych wraz ze złotą biżuterią o wartości około 10 tysięcy złotych. Na tym kontakt seniorki z oszustami się urwał. W ten sposób kobieta straciła oszczędności swojego życia. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.
Pamiętaj! 
Przestępcy działający tymi metodami oszukują głównie osoby starsze. Wywierają silny nacisk i presję, bo mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi! W ten sposób wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Należy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad:
•        nie informuj o posiadanej gotówce i nie przekazuj swoich oszczędności osobom obcy
•        jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie
•        po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci numer
•        w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastowe przekazanie pieniędzy,
•         jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację,
•        Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno!
Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja NATYCHMIAST zadzwoń pod numer alarmowy 112 i powiadom o tym Policję! 
Jeśli przeczytałeś ten komunikat opowiedz o nim swoim bliskim, w szczególności tym w wieku starszym!
 

Powrót na górę strony