Aktualności

O bezpieczeństwie z seniorami z gminy Zielonki 

Policjanci z powiatu krakowskiego rozmawiali o zagrożeniach z osobami starszymi z Centrum Aktywnego Seniora w Zielonkach. Podczas spotkania mundurowi zwrócili uwagę m.in. na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz na oszustwa i cyberzagrożenia, na które najczęściej narażeni są seniorzy.

24 października br., w ramach realizacji programu „Bezpieczny Senior”, a także ogólnopolskiej kampanii społecznej #ZnamTeNumery, policjantka z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie wspólnie z dzielnicowym z Komisariatu Policji w Zielonkach spotkali się z seniorami z Centrum Aktywnego Seniora w Zielonkach. Jego głównym celem było uświadomienie osób starszych na temat niebezpieczeństw i metod oszustw, z jakimi mogą się nieświadomie spotkać i przekazanie informacji o postępowaniu w przypadku danego zagrożenia.

Podczas spotkania policjanci edukowali seniorów o tym, jak ustrzec się przed oszustami, którzy często na swoje ofiary wybierają osoby starsze i samotne. Przypomnieli o metodach, jakie najczęściej stosują oszuści, w tym m.in. „na wnuczka”, „ na policjanta”, „na wypadek”, „na domokrążcę” itp. Uczestnicy spotkania mieli również okazję dowiedzieć się wiele na temat „ABC” własnego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Policjanci przestrzegali ich przed możliwymi zagrożeniami wynikającymi z cyberprzemocy. Podczas prelekcji mundurowi omówili też kwestię zabezpieczenia się przed włamaniem i kradzieżą.

Dodatkowo przypomnieli o numerze alarmowym 112. Na spotkaniu nie zabrakło również informacji na temat problematyki bezpieczeństwa osób starszych jako uczestników ruchu drogowego. Policjanci przypomnieli o konieczności używania elementów odblaskowych po zmierzchu oraz o podstawowych zasadach poruszania się pieszych po drodze.

Seniorzy z uwagą wysłuchali policjantów i okazali ogromne zadowolenie ze spotkania.
 

Powrót na górę strony