Aktualności

Znęcał się nad matką i bratem trafił do aresztu

Policjanci w areszcie śledczym osadzili 21 – letniego mieszkańca Chełmka. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie nad matką i młodszym bratem.

We wtorek (24.10.2023) tuż przed południem do Komisariatu Policji w Chełmku zgłosiła się 43 – letnia mieszkanka Chełmka, która powiadomiła, że jej 21 – letni syn, stosuje przemoc wobec niej oraz swojego 12 – letniego brata. Z jej relacji wynikało, że dopuścił się również gróźb karalnych. W związku z faktem, iż rodzina od kilku miesięcy była objęta procedurą Niebieskiej Karty, policjanci natychmiast pojechali pod wskazany adres, gdzie zatrzymali 21 – latka. Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. 
Na podstawie dowodów zebranych w trakcie postępowania podejrzanemu przedstawiono zarzut znęcania psychicznego nad matką oraz znęcania fizycznego i psychicznego nad bratem. Następnie akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu. 
W czwartek (26.10.2023) zatrzymany usłyszał prokuratorskie zarzuty.  Ponadto prokurator mając na względzie ochronę pokrzywdzonych zwrócił się do oświęcimskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego.  21– latek wprost z Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu został doprowadzony do oświęcimskiego Sądu Rejonowego. Sędzia po zapoznaniu z dowodami,  przychylił się do prokuratorskiego wniosku, wydając postanowienie o dwumiesięcznym areszcie tymczasowym. Jeszcze tego samego dnia podejrzany został osadzony w jednym z aresztów śledczych.
Za przestępstwo znęcania grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
Nie czekaj. Przerwij przemoc!
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

 

Powrót na górę strony