Aktualności

Dzielnicowy spotkał się z seniorami, aby porozmawiać o zagrożeniach i bezpieczeństwie

Policjanci powiatu oświęcimskiego, prowadząc działania profilaktyczne starają się docierać do wszystkich grup społecznych. Oprócz dzieci i młodzieży, niezwykle ważną grupę dla działań z zakresu prewencji kryminalnej stanowią osoby starsze. Posiadają one ogromne życiowe doświadczenie, ale jednocześnie narażone są na różnego typu nowe sposoby kradzieży, oszustw czy wyłudzeń mienia.

Podczas ostatniego spotkania z seniorami, które odbyło się w czwartek (19.10.2023) w Klubie Seniora „Remedium” przy Radzie Osiedla Stare Stawy, dzielnicowy przedstawił seniorom ważne tematy z zakresu prewencji kryminalnej i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W pierwszej części spotkania policjant przybliżyli rolę i zadania dzielnicowego oraz działanie i sposób korzystania z wdrożonych przez Policję programów na rzecz bezpieczeństwa tj. Dzielnicowy Bliżej Nas, Krajowa Mapa Zagrożeń oraz aplikacja Moja Komenda. Druga część spotkania została poświęcona kwestii zagrożeń dla osób starszych. Funkcjonariusz poruszył problematykę oszustw metodami m. in. „na wnuczka” „ na wypadek” , „na policjanta”, „na prokuratora” oraz „na pracownika banku”. Szczególną uwagę zwrócił na fakt, że często oszuści wykorzystują chęć seniorów do niesienia pomocy,  zwłaszcza osobom z najbliższej rodziny. Mundurowy udzielił  wskazówek  - jak nie stać się osobą pokrzywdzoną takim przestępstwem oraz co zrobić w przypadku zagrożenia.  Kolejnym omawianym tematem było przypomnienie zasad poruszania się pieszego po drogach w ramach programu „Bezpieczny Pieszy”. Podkreślając ogromną rolę elementów odblaskowych noszonych na odzieży podczas poruszania się ulicami po zmroku.  

Następnie odbyła się dyskusja na temat bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, dzięki, którym uniknęli zagrożenia.

Powrót na górę strony