Aktualności

„ Dzień seniora” z policjantami Komisariatu Policji II w Krakowie

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo seniorów prowadzą spotkania, podczas których starsze osoby mogą poznać metody, którymi posługują się oszuści i sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Mundurowi ostrzegają przed nieuczciwymi osobami, które często swoje przestępcze działania kierują właśnie wobec seniorów.

26 października 2023r. policjanci z Wydziału Prewencji Komisariatu Policji II w Krakowie brali udział w spotkaniu z seniorami na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych Grzegórzki w Krakowie. Obchodzony w październiku „Dzień Seniora” to jedna z okazji do porozmawiania z osobami starszymi o ich bezpieczeństwie w życiu codziennym i zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać. 
Policjanci podczas prelekcji omówili przestępstwa których ofiarami padają najczęściej osoby starsze. Emeryci i renciści coraz częściej i coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw jakimi są płatności internetowe i korzystanie z kart bankomatowych. Mimo, że takie transakcje są bezpieczne, to zawsze należy zachować czujność i trzymać się określonych zasad. Jedną z nich jest ochrona kodu PIN do karty płatniczej i hasła bo bankowości elektronicznej. Nigdy nie należy podawać ich obcym osobom, nawet jeśli w rozmowie telefonicznej, podają się za pracowników banku, nigdy też nie klikać w linki otrzymane w wiadomości mailowej lub sms-owej. Podczas zakupów w sklepie i wpisywania PIN-u robić to dyskretnie zasłaniając klawiaturę terminala. Należy też pamiętać o zgłaszaniu utraty karty bankomatowej, aby nikt nie mógł się nią posłużyć. Policjanci przypominali też, aby robiąc zakupy internetowe nie tracić zdrowego rozsądku i zawsze sprawdzać wiarygodność sklepów internetowych. 
Spotkanie cieszyło dużym zainteresowaniem, a jego uczestnicy mogli zadawać pytania policjantom, rozwiewając swoje wątpliwości w kwestii bezpiecznych zachowań.
 

Powrót na górę strony