Aktualności

Bezpieczeństwo seniorów tematem spotkania policjantów z uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach uczestniczyli w spotkaniu z seniorami, podczas którego informowali osoby starsze, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą.

20 listopada br., w Gminnym Ośrodku Kultury w Spytkowicach policjanci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii wadowickiej komendy, przeprowadzili wykład dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie miało na celu zapoznanie starszych osób ze skutecznymi metodami zapobiegającymi negatywnym zjawiskom, takimi jak oszustwa, kradzieże oraz podniesienie ich świadomości z zakresu własnego bezpieczeństwa.
Mundurowi omówili metody działania sprawców oszustw, przede wszystkim metodą „na wnuczka”, „policjanta”, „prokuratora” i ich modyfikacje. Zwrócili uwagę na zagadnienia związane z cyberprzestępczością, bezpieczeństwem tzw. „wirtualnego pieniądza”, bankowości internetowej oraz oszustw internetowych. Uwrażliwiali na stosowane zabiegi socjotechniczne i metody manipulacji wykorzystywane przez osoby sprzedające różnego typu produkty i usługi. W trakcie spotkania funkcjonariusze poruszyli również zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Omówili zmiany z wprowadzonych przepisów do Kodeksu Ruchu Drogowego zarówno dotyczące pieszych jak i kierujących. Kolejnym zagadnieniem była kwestia dotycząca zjawiska przemocy domowej oraz zadań realizowanych przez instytucje pomocowe w ramach procedury Niebieskiej Karty.
Na koniec policjanci przypomnieli zasady alarmowania i stosowania różnych narzędzi do zgłaszania zagrożeń bezpieczeństwa m.in. aplikacji „Moja Komenda” i „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. W spotkaniu uczestniczyło około 25 osób. Każdy z uczestników otrzymał gadżety przekazane z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w ramach projektu „Bezpieczny Senior”.

 

Powrót na górę strony