Aktualności

Samochód potrącił pieszego. Policja apeluje o zachowanie ostrożności na drodze

Okres jesienno-zimowy to pora, kiedy widoczność ma największy wpływ na powstawanie kolizji i wypadków drogowych. To czas szczególnie niebezpieczny dla pieszych. Wcześnie zapadający zmierzch, mgła, deszcz i śnieg ograniczają widoczność na drodze. Taka aura ma niekorzystny wpływ na samopoczucie i często rozprasza uwagę kierowców. Nietrudno wtedy o tragedię.

Wczoraj (22.11.br.) przed godzina 18 na drodze wojewódzkiej nr 791 w Witeradowie, na przejściu dla pieszych kierowca Iveco potrącił  61-latka. Pieszy  z licznymi złamaniami trafił do szpitala w Olkuszu, gdzie pozostał na obserwacji. Wezwani do zdarzenia policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości uczestników. Kierowca Iveco był trzeźwy natomiast pieszy miał blisko promil alkoholu. Na miejscu wypadku obecny był technik kryminalistyki. Teraz policjanci będą wyjaśniać szczegółowo przyczynę i okoliczności tego zdarzenia. Będą także ustalać czy pieszy przechodził przez przejście  na zielonym świetle. 

W okresie od 21.09.202r. do 22.11.br. na terenie powiatu olkuskiego doszło do 8 zdarzeń z udziałem pieszych, w tym do jednego przypadku  śmiertelnego. Głównymi przyczynami tych zdarzeń drogowych było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Takich przypadków było 6. 

O tej porze roku piesi zazwyczaj ubrani są w ciemną odzież, to znacznie ogranicza  ich widoczność.  Pieszy jest gorzej widoczny nawet tam, gdzie są oświetlone ulice.  W takiej sytuacji kierowca samochodu widzi pieszego w ostatniej chwili. Dodatkowo przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych kiedy pada deszcz lub śnieg kierowca nie jest w stanie szybko zareagować  i droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża . Wtedy często dochodzi  do potracenia.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych  apelujemy o:
- o zachowanie ostrożności przy przejściach dla pieszych.  Nie należy wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd nawet w pobliżu przejść dla pieszych. 
- korzystanie z elementów odblaskowych. Jeśli pieszy ma na sobie jasne ubranie, widoczny jest z odległości około 50 metrów. Gdy ma kamizelkę odblaskową lub inny odblaskowy element jego widoczność sięga od 150 nawet do 300 metrów.
- o korzystanie z chodnika, a w razie jego braku - z pobocza drogi. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, wówczas można poruszać się przy jezdni, ale pod warunkiem, że  pieszy korzysta z niej najbliżej krawędzi i ustępuje miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, należy poruszać się lewą stroną drogi. 
Z kolei do kierowców apelujemy o dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami i szczególnej ostrożności przy podjeżdżaniu do przejść dla pieszych. 
Nie mamy wpływu na panujące warunki atmosferyczne,  jednak zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierujących ,jak i pieszych z pewnością przyczyni się do zmniejszenia wypadków i kolizji na drogach!
 

Powrót na górę strony