Aktualności

Podejrzany o znęcanie naruszył prokuratorskie zakazy. Trafił do aresztu śledczego

Policja, Prokuratura oraz Sąd działając na rzecz osób pokrzywdzonych przemocą, podejmują zdecydowanie działania wobec sprawców znęcania nad członkami rodziny.  W ubiegłym tygodniu przekonał się o tym 45 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Mężczyzna naruszył prokuratorski zakaz zbliżania się i kontaktowania z żoną, w związku z tym został osadzony w areszcie śledczym.

W czwartek (30.11.2021) policjanci z oświęcimskiej komendy Policji zgodnie z poleceniem prokuratora zatrzymali 45 – letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna naruszył wydany dwa miesiące temu prokuratorski zakaz zbliżania się i kontaktowania ze swoją 39 – letnią żoną. Zakazy zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną zostały wydane, w związku z toczącym się postępowaniem o znęcanie fizyczne i psychiczne. Zatrzymany trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. 

W piątek (1.12.2023) 45 – latek został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie prokurator przedstawił mu dowody na złamanie zakazów. Następnie zatrzymany został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Sędzia po zapoznaniu z materiałami sprawy, przychylił się do prokuratorskiego wniosku. Wydał postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. W sobotę rano podejrzany został osadzony w jednym z aresztów śledczych.

Za znęcanie nad rodziną grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. W pilnych przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

 

Powrót na górę strony