Aktualności

Interwencja wobec nietrzeźwego ojca

Data publikacji 27.12.2023

Ponad 2 promile alkoholu miał ojciec, który opiekował się dwuletnim synem. Sprawą zajęli się policjanci, a o sytuacji zostanie poinformowany także sąd rodzinny.

W ubiegły poniedziałek  (26.12. br.), około godziny 22 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu otrzymał informację, że w gminie Olkusz nietrzeźwy ojciec opiekuje się dwuletnim dzieckiem. Na interwencje dyżurny od razu skierował patrol. Na miejscu mundurowi zastali mężczyznę i jego syna.  Policjanci zbadali stan trzeźwości 45-latka. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad 2 promile alkoholu. Z uwagi na to, że nie można była nawiązać kontaktu z matką chłopca, na miejsce wezwano ciotkę, która zobligowała się zaopiekować dzieckiem. Nagle podczas tych czynności 45-latek stał się agresywny zaczął krzyczeć i używał słów wulgarnych. Nie reagował na wydawane przez policjantów polecenia. W związku z powyższym mężczyzna został doprowadzony do komendy do wytrzeźwienia.  W dniu interwencji dwulatek trafił pod opiekę rodziny, o sytuacji zostanie powiadomiony sąd rodzinny.
Policjanci wszczęli postępowanie wobec 45-latka,  w związku z podejrzeniem narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia bądź zdrowia małoletniego,  nad którymi miał on obowiązek sprawować opiekę.
Apelujemy do rodziców i opiekunów, aby zachowali trzeźwość podczas opieki nad dziećmi. Spożywanie alkoholu  przez rodziców może mieć poważne konsekwencje prawne. Opieka nad dziećmi wymaga przede wszystkim odpowiedzialności ze strony rodziców i wynika również z obowiązku prawnego.  
Apelujemy również do osób, które są świadkami takich zachowań, aby reagowali na takie sytuacje i zgłaszali ten fakt do odpowiednich instytucji. Takie zgłoszenie jest pomocne w celu podjęcia odpowiednich działań przez instytucje, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży.

 

Powrót na górę strony