Aktualności

39-latek zatrzymany za posiadanie narkotyków

Pod koniec ubiegłego tygodnia w ręce olkuskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości narkotykowej wpadł 39-letni mieszkaniec gminy Olkusz, który posiadał amfetaminę i marihuanę. Za to przestępstwo grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Olkuscy kryminalni prowadząc działania wymierzone w przestępczość narkotykową zbierają i weryfikują informację na temat osób, które mogą posiadać narkotyki lub zajmować się handlem środkami odurzającymi.  W czwartek  (01.02. br.) kryminalni namierzyli  na jednej z olkuskich ulic 39-letniego kierowcę Opla podejrzewanego o posiadanie zakazanych substancji.  Z uwagi, że kierowca mógł prowadzić samochód pod działaniem środków odurzających,  do tego zdarzenia  zadysponowano także policjantów ruchu drogowego. W trakcie kontroli drogowej sprawdzono u kierującego zawartość alkoholu oraz zawartość środków odurzających. Wynik wskazał, że kierujący był pod wpływem amfetaminy. Kierowca potwierdził, że dzień wcześniej zażył narkotyk. Podczas dalszych czynności policjanci znaleźli przy nim zawiniątko, w którym znajdowała się amfetamina. Kryminalni przeszukali także miejsce zamieszkania 39-latka, gdzie w jednym z pomieszczeń użytkowanych przez mężczyznę, znaleźli i zabezpieczyli woreczki z amfetaminą i marihuaną. Mężczyzna został doprowadzony do komendy. Policjanci do szczegółowych badań na zawartość środków odurzających zlecili pobranie krwi.
Mężczyzna został już przesłuchany w tej sprawie. Śledczy przedstawili mu zarzut posiadania środków odurzających i substancji psychotropowych za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.  

W codziennej służbie policjanci ruchu drogowego w ramach akcji i kontroli drogowych sprawdzają kierujących pod względem alkoholu ale także środków odurzających. Wartym dodania jest, że narkotyki w organizmie utrzymują się przez dłuży okres czasu, a kierowanie pojazdem po narkotykach jest przestępstwem. Olkuska policja przypomina, że dla kierowców, którzy prowadzą pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, przewidziane są wysokie sankcje - grozi im do 2 lat pozbawienia wolności oraz co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz wysoka grzywna. Osoby takie będą muszą liczyć się również z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie będzie orzekał świadczenia pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych, w przypadku osób, które po raz pierwszy dopuściły się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tysięcy złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.  
Policjanci apelują również do kierowców, aby zachowali trzeźwość i rozsądek na drodze. Nigdy nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu czy narkotyków.
Do świadków apelujemy o to by nie pozostali obojętni, gdy widzą, że ktoś wsiada za kierownicę po alkoholu lub po użyciu narkotyków,  by zawsze zareagowali na takie sytuacje we właściwy sposób.

 

Powrót na górę strony