Aktualności

Uwaga oszuści ! 90-letnia kobieta została oszukana metodą „na wypadek”

W poniedziałek (5 lutego br.) w Komisariacie Policji w Niepołomicach przyjęto zgłoszenie o przestępstwie na szkodę 90-letnej mieszkanki gminy Kłaj, którą oszukano metodą na wypadek. Z relacji kobiety wynikało, że w godzinach popołudniowych zadzwoniła do niej na telefon stacjonarny kobieta, informując, że jej córka spowodowała wypadek i potrzebuje jak najwięcej pieniędzy, aby uniknąć problemów.

Po około 30 minutach, przed domem pokrzywdzonej pojawiła się kobieta, która oświadczyła, że ma bardzo mało czasu i potrzebuje jak najwięcej pieniędzy i że ma to związek z nieszczęśliwym wypadkiem jej córki.  90-latka łącznie przekazała oszustce pieniądze w kwocie ok. 8 tys. zł oraz biżuterię wartą kilkaset tyś złotych, następnie oszustka poinformowała pokrzywdzoną, aby do nikogo nie dzwoniła. Po pewnym czasie 90-latka zadzwoniła do swojej córki, chcą się upewnić czy pieniądze do niej dotarły i wtedy dowiedziała się, że została oszukana.
Kolejny raz apelujemy i przestrzegamy przed oszustami, którzy wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby, żeby zdobyć pieniądze. Telefoniczna odmiana oszustw przybiera różne formy. Oszuści dzwonią z informacją, że np. ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć sankcji karnych, w tym aresztowania. Często zdarza się, że dzwoni osoba podająca się za rodzinę: wnuczka, córkę, syna. Tak właśnie było w powyższym przypadku. Dzwoniący informują, że pieniądze mają być rzekomo na kaucję, a odbiera je osoba podająca się za kuriera lub policjanta. Oszust prosi o dyskrecję i narzuca presję czasu, przekazuje, że to okazja, aby „się dogadać”, ale za chwilę już nie będzie takiej możliwości. W ten sposób oszust wpływa na potencjalną ofiarę, wykorzystując jej niewiedzę, naiwność i dobre serce. W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w wysokości od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.
Policja radzi, by w przypadku otrzymania przez telefon podobnej informacji  taką rozmowę przerwać. Następnie zadzwonić na numer bliskiej osoby, aby upewnić się, czy sytuacja, o której ktoś nam odpowiada, rzeczywiście się zdarzyła. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję dzwoniąc na numer 112. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Policja lub prokuratura nigdy nie zwraca się o pieniądze. Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że NIGDY nie powinny wpuszczać obcych do domu i przekazywać pieniędzy osobom nieznanym. Pamiętaj, nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz i bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół. Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, weryfikuj, czy faktycznie doszło do zdarzenia, o którym informuje cię osoba
w słuchawce telefonu. Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy, w takim wypadku nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe. Nigdy nie podawaj przez telefon haseł i kodów dostępu do kont bankowych.

 

Powrót na górę strony