Aktualności

Odzyskane pieniądze i zatrzymana nieletnia zamieszana w oszustwo metodą „na policjanta”

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie prowadzą dochodzenie w sprawie oszustwa dokonanego metodą „na policjanta”, którego ofiarą padła 76-letnia mieszkanka powiatu krakowskiego. Seniorka uwierzyła oszustom, że jej pieniądze są zagrożone i pozostawiła w umówionym miejscu 40 tysięcy złotych oraz 2 000 dolarów amerykańskich. Sprawą zajęli się też kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, którzy zatrzymali zamieszaną w oszustwo 16-latkę. Przy nieletniej znaleźli gotówkę utraconą przez seniorkę. Pieniądze odzyskano w całości.

13 lutego br. oficer dyżurny Komisariatu Policji w Skale został powiadomiony o oszustwie dokonanym na szkodę 76-latki z powiatu krakowskiego, w wyniku którego kobieta straciła swoje oszczędności w kwocie 40 tysięcy złotych oraz 2 000 dolarów amerykańskich. Okazało się, że seniorka uwierzyła oszustom działającym metodą „na policjanta”. Zaczęło się od odebrania telefonu stacjonarnego przez pokrzywdzoną. Odezwał się mężczyzna, który przedstawił się jako policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, podał swoje dane i numer legitymacji. Kolejno oświadczył kobiecie, że Policja jest w trakcie szukania oszustów, którzy napadają na osoby i właśnie ona jest na ich liście, dlatego jej pieniądze są zagrożone. W międzyczasie polecił kobiecie wykręcenie numeru 997, bez rozłączania się, celem potwierdzenia na Policji u „innego policjanta” jego danych, co też uczyniła i takie też potwierdzenie od wspólnika oszusta, również podającego się za policjanta, otrzymała. Następnie do rozmowy powrócił poprzednik, namawiając seniorkę na wypłatę pieniędzy z banku.  Kiedy kobieta odmówiła, wówczas oszust wybadał, ile posiada gotówki w domu i w celu „ochrony” tych pieniędzy polecił pozostawienie ich w wyznaczonym miejscu, przy drzewie, na terenie gminy Iwanowice. Podkreślił, że jest to tajna akcja i seniorka musi postępować zgodne z jego wskazówkami, jeżeli nie chce stracić swoich oszczędności. Tak też 76-latka zrobiła, zapakowała do reklamówki całą posiadaną w domu gotówkę w kwocie 40 tysięcy złotych oraz 2 000 dolarów amerykańskich i pozostawiła we wskazanym miejscu, po czym wróciła do domu. Od tego momentu kontakt seniorki z oszustami się urwał, a ona sama zorientowała się, że padła ofiarą przestępców.
Sprawą zajęli się również kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, którzy w wyniku dynamicznych działań namierzyli osoby mogące mieć związek z tym przestępstwem. Jeszcze tego samego dnia, na terenie Krakowa, w jednej z galerii handlowych, zatrzymali 16-latkę, przy której znaleźli gotówkę, jak się okazało, stanowiącą własność oszukanej chwile wcześniej 76-latki z powiatu krakowskiego. Zatrzymaną przejęli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, którzy przesłuchali ją w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego, zarzucając jej wzięcie udziału w oszustwie metodą „na policjanta”.
Teraz 16-latka za swój czyn odpowie przed sądem do spraw nieletnich, który zdecyduje o zastosowaniu wobec niej odpowiedniego środka wychowawczego.
Śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie prowadzą czynności zmierzające do ustalenia wspólników nieletniej.

 

Powrót na górę strony