Aktualności

Profilaktyczne rozmowy z przedszkolakami o bezpieczeństwie podczas ferii zimowych

16 lutego br. policjantki Wydziału Prewencji KWP w Krakowie zorganizowały zajęcia profilaktyczno-edukacyjne „Bezpieczne Ferie” dla czterech grup przedszkolnych Samorządowego Przedszkola nr 137 w Krakowie. W związku z rozpoczętym okresem ferii zimowych spotkanie z przedszkolakami miało charakter warsztatów, poświęconych głównie tematyce bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego.

Rozmawiano z dziećmi, m. in. o tym jak powinna wyglądać zabawa śnieżkami, czy wolno wchodzić na zamarznięte stawy lub jeziora i rzeki, gdzie można zjeżdżać na sankach i nartach, a także jak istotne jest odpowiednie, nieprzemakalne ubranie, wyposażone w elementy odblaskowe. Zachęcano również do udziału w konkursie plastyczno-filmowym, pn. „Śnieżny Dekalog”, który wystartował w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, a propaguje europejski numer alarmowy 112 oraz racjonalne i bezpieczne korzystanie ze stoku zgodnie z międzynarodowym dekalogiem narciarza. Podczas działań przedszkolaki miały również okazję zapoznać się z policyjną pracą i pierwszymi zasadami bezpieczeństwa. Policjanci poprzez zabawę uczyli i przypominali
o właściwym zachowaniu podczas drogi do i z przedszkola, zwrócili uwagę na bezpieczne zachowanie się podczas kontaktu z osobą obcą, a także agresywnym psem. Dzieci zademonstrowały specjalne pozycje ochronne w razie potencjalnego ataku psa. Zaprezentowano również obrazowo numer alarmowy 112, aby najmłodszym łatwiej było go zapamiętać. Każdy dowiedział się czym są linie papilarne i miał szansę wykonania odcisku swoich palców, a także tatuaży z pieczątek ze smokiem policyjnym. Inspektor Wawelek - maskotka małopolskiej Policji wspomagała funkcjonariuszy podczas całej akcji profilaktycznej i tradycyjnie wywołała pozytywne reakcje u przedszkolaków. Dodatkowo strój policjanta ruchu drogowego sprawił, że dzieci choć na chwilę mogły poczuć jak pracuje policjant podczas kierowania ruchem drogowym. Grupa przedszkolaków założyła prywatne mundurki policyjne, a także kamizelki odblaskowe. Dla wszystkich przygotowano policyjne materiały profilaktyczne: malowanki, krzyżówki obrazkowe oraz o tematyce bezpiecznych ferii, naklejki, elementy odblaskowe, ulotki z dekalogiem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) oraz słodycze ufundowane przez fundację „Wawel z rodziną”

 

Powrót na górę strony