Aktualności

99. rocznica powołania Policji Kobiecej

Data publikacji 26.02.2024

Dzisiaj kobieta będąca policjantką nie jest już żadnym zaskoczeniem. Bardzo dużo umundurowanych kobiet patroluje ulice, ściga przestępców i piratów drogowych. Policjantki wykonują konwoje, doprowadzenia, a także zabezpieczają imprezy masowe. Niejednokrotnie zajmują bardzo wysokie stanowiska w strukturach największej formacji umundurowanej. W tym roku obchodzimy 99 rocznicę powołania Policji Kobiecej.

26 lutego1925 r. utworzono Policję Kobiecą. Na jej czele stanęła asp. Stanisława Filipina Paleolog. Kierowała ona brygadą sanitarno – obyczajową. Kilka lat później, była pierwszą i na ówczesny czas jedyną kobietą – oficerem Policji w Polsce.  W tamtych latach kobieta, która marzyła o mundurze, musiała zrezygnować z wielu rzeczy. Kluczowymi warunkami do założenia munduru był min. wzrost 164 cm a także przedział wiekowy 25 – 40 lat. Nie jest również tajemnicą, że najbardziej pożądane w rekrutacji były panny i wdowy z uwagi na ich dyspozycyjność czasową. Z biegiem lat zaszło wiele zmian. Rekrutacja do Policji jest taka sama zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Dzisiaj policjantki spotkamy nie tylko w patrolu, profilaktyce czy wydziale dochodzeniowo – śledczym. Dzisiaj kobiety w mundurze to niejednokrotnie wspaniałe szefowe.
W tym roku przypada 99 rocznica powołania Policji Kobiecej. Służba w Policji to misja, to zawód, który trzeba lubić. To odpowiedzialność i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
W Komendzie Powiatowej Policji w Chrzanowie służą 43 policjantki. Oprócz sumiennej pracy są świetnymi żonami i matkami.

 

Powrót na górę strony