Aktualności

Policjanci wybili szybę w samochodzie, w którym zamknął się pijany kierowca 

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego  Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, współpracując z mieszkańcami Polanki Wielkiej, zatrzymali 38 – letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna wsiadł za kierownicę po alkoholu, a także łamiąc sądownie orzeczony zakaz kierowania. 

W środę (28.02.2024) o godzinie 18.30 operator numeru alarmowego 112, otrzymał zgłoszenie dotyczące pijanego kierowcy samochodu marki Volkswagen, jadącego ulicą Południową w Polance Wielkiej. Z relacji zgłaszających wynikało, że jadą za volkswagenem. Informacja natychmiast trafiła do oświęcimskiej komendy Policji. Do wskazanej miejscowości został skierowany patrol. Mundurowi dzięki  kontaktowi ze zgłaszającymi, znali kierunek jazdy volkswagena. Pojazd został zatrzymany na ulicy Kościelnej. Funkcjonariusze zachowując środki bezpieczeństwa zaczęli zbliżać się do pojazdu.

Wtedy kierowca wciskając kluczyk zaryglował drzwi. Policjanci nakazali mężczyźnie otwarcie pojazdu, jednakże ten nie zareagował, więc używając pałki służbowej wybili szybę w drzwiach pojazdu. Następnie wydostali mężczyznę na zewnątrz. W trakcie dalszych czynności ustalili, że  jest to 38 – letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna posiadał zakaz  prowadzenia pojazdów mechanicznych, wydany w ubiegłym roku przez Sąd Rejonowy w Oświęcimiu. Mężczyzna odmówił poddania się badaniu stanu trzeźwości, w związku z tym do analizy na zawartość alkoholu oraz środków odurzających została mu pobrana krew. Następnie 38 – latek  trafił do oświęcimskiej komendy Policji.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz wysoka grzywna. Za złamanie sądownie orzeczonego zakazu kierowania grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Podziękowania za prawidłową reakcję należą się dwójce mieszkańców Polanki Wielkiej. Widząc pijanego kierowcę natychmiast pojechali za nim, informując Policję. Takim działaniem wykazali się ogromną troską o bezpieczeństwo innych mieszkańców oraz użytkowników ruchu drogowego.
Widzisz przestępstwo? Reaguj.

Nieracjonalne zachowanie kierowcy na drodze zawsze powinno wzbudzić uwagę osób postronnych. W takich przypadkach wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Podczas dokonywania zgłoszenia należy podać operatorowi miejscowość, ulicę, kierunek jazdy, a także markę i kolor pojazdu oraz numer rejestracyjny. Podejmując decyzję o ujęciu sprawcy przestępstwa zawsze należy mieć na względzie własne bezpieczeństwo.

 

Powrót na górę strony