Aktualności

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju z użyciem noża oraz kradzieży samochodu dostawczego

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach w areszcie śledczym osadzili dwóch 19 – letnich mieszkańców gminy Kęty. Mężczyźni podejrzani są o dokonanie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, wymuszenie zapłaty tzw. „okupu” w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy, kradzież samochodu dostawczego oraz kradzież zamiatarki.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (3/4.03.br.), tuż po godzinie 22 policjanci z Komisariatu Policji w Kętach zostali powiadomieni o rozboju z użyciem noża, którego dopuścili się dwaj nieznani sprawcy na dwóch nastolatkach z gminy Kęty. Funkcjonariusze natychmiast udali się do Nowej Wsi, gdzie miało miejsce zdarzenie. W rozmowie z pokrzywdzonymi ustalili, że 16 i 17 – latek zostali zaczepieni przez dwóch napastników. Sprawcy  zażądali, aby wydali swoje telefony komórkowe. Kiedy nastolatkowie odmówili sprawcy wyciągnęli nóż. Wtedy jeden z chłopaków oddał telefon. Następnie sprawcy oświadczyli, że zwrócą mu jego telefon, lecz musi za niego zapłacić 200 zł. Chłopak nie miał przy sobie pieniędzy. Sprawcy zabierając telefon zbiegli z miejsca zdarzenia.

W trakcie prowadzonych czynności  mających na celu ustalenie sprawców rozboju, kęccy funkcjonariusze otrzymali kolejne zgłoszenie od mieszkańców gminy Kęty. Tym razem dotyczyło kradzieży samochodu dostawczego marki Peugeot. Pojazd skradziono z terenu posesji. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że niedaleko posesji byli widziani dwaj mężczyźni. Właściciel pojazdu opisał ich wygląd. Okazało się, że rysopis pasuje do rysopisu sprawców rozboju na nastolatkach.

W ciągu kilku godzin policjanci ustalili personalia obu sprawców mających związek z dwoma w/w przestępstwami. Byli to dwaj 19 – letni mieszkańcy gminy Kety. Wszczęto ich poszukiwania. W trakcie tych czynności funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni przebywają na terenie Skoczowa w powiecie cieszyńskim. Informację tę przekazali policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Na miejsce ruszyli dzielnicowi z Komisariatu Policji w Skoczowie. Szybko odnaleźli skradzionego dostawczaka. Sprawcy ukrywali się w jego wnętrzu. Zostali zatrzymani. Podczas przeszukania peugeota ujawnili i zabezpieczyli przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa. Chwilę później zatrzymani trafili w ręce policjantów z komisariatu Policji w Kętach. Odzyskany Peugeot wart 60 000 złotych, został przekazany właścicielowi.

Na podstawie zebranych dowodów zatrzymanym przedstawione zostały zarzuty rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, wymuszenie zapłaty tzw. „okupu” w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy oraz kradzież samochodu dostawczego. Dodatkowo sprawcy odpowiedzą również za kradzież mienia, ponieważ policjanci ustalili, że w drodze z Kęt do Skoczowa, z terenu placu budowy dokonali kradzieży zamiatarki.

W środę (6.03.br.), po południu obaj podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszeli prokuratorskie zarzuty.  Natomiast następnego dnia rano trafili przed oblicze sędziego, który na wniosek prokuratora zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu tymczasowego. Tego samego dnia funkcjonariusze osadzili ich w jednym z aresztów śledczych.

Aktualnie policjanci weryfikują czy podejrzani mają związek z innymi podobnymi czynami.

Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi kara do 20 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony