Aktualności

Mieszkanka powiatu udaremniła dalszą jazdę nietrzeźwego kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu w organizmie miał mieszkaniec Bochni, który kierował samochodem po drogach miasta. Mężczyzna został ujęty przez 36-latkę, która następnie wezwała na miejsce bocheńskich mundurowych.

W poniedziałek (25 marca br.) około 19:30, jadąc samochodem przez Bochnię, 36-latka zauważyła osobową Toyotę. W ocenie mieszkanki gminy Bochnia tor jazdy pojazdu mógł świadczyć o problemach zdrowotnych lub stanie nietrzeźwości kierującego tym pojazdem. Kobieta zdecydowała się zapobiec potencjalnemu zagrożeniu na drodze i udaremnić dalszą jazdę kierowcy toyoty. Zatrzymała swój samochód przed nim, jednak mężczyzna, chcąc uciec ominął BMW 36-latki, powodując przy tym jego uszkodzenie. Kobieta jednak nie ustąpiła. Pojechała za mężczyzną i telefonicznie powiadomiła służby o zdarzeniu. Po przejechaniu krótkiego odcinka oba pojazdy zjechały na poboczne jednej z ulic w Bochni, a 36-latka podeszła do osobowej Toyoty, gasząc sinik pojazdu.
Po przybyciu na miejsce interwencji policjanci rewiru dzielnicowych potwierdzili, że kierowca Toyoty był nietrzeźwy. Wykonane badanie wskazało u 55-latka z Bochni prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Dzięki wzorowej obywatelskiej postawie 36-latki, mężczyzna poniesie teraz konsekwencje swojego postępowania i naruszonych przepisów prawa. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz grzywna. Mieszkaniec Bochni już stracił prawo jazdy.
Zgodnie z obowiązującymi od 14 marca br. nowymi przepisami prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, w przypadku gdy zawartość alkoholu będzie wynosić co najmniej 1,5 promila we krwi (0,75 mg/l) wiąże się z konfiskatą pojazdu. W związku z tym, że 55-latek nie był jedynym właścicielem samochodu, którym kierował według tych przepisów to sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa.

 

Powrót na górę strony