Aktualności

Na Sądecczyźnie rozdzwoniły się telefony. Oszuści znów są aktywni

Sądecka Policja otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących usiłowania oszustwa na policjanta i pracownika poczty. Oszuści wykorzystywali różne legendy. Podczas rozmowy telefonicznej m.in. wypytywali o ilość zgromadzonych pieniędzy i adres zamieszkania. Następnie informowali, że pieniądze seniorów są zagrożone, że przestępcy obserwują ich mieszkanie, że policjanci prowadzą tajną akcję mającą na celu zatrzymanie oszustów. 

Należy pamiętać, że oszuści wciąż modyfikują i dostosowują swoje historie do danej sytuacji i tego czego dowiedzą się od osób, z którymi prowadzą rozmowę.
W związku z licznymi próbami oszustw sądeccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność!

• W momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, pracownika poczty czy banku itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
• Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). 
• Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe.
• Dajmy sobie czas do namysłu. Nie działajmy w pośpiechu.
• Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112.
 

Powrót na górę strony