Aktualności

Eliminacje międzyszkolne Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Data publikacji 27.03.2024

W ramach przeprowadzonych międzyszkolnych eliminacji wyłoniono zwycięzców turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, którzy będą walczyć w wadowickim finale powiatowym 18 kwietnia br. w Wieprzu.

Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym to ogólnopolska impreza o wieloletniej tradycji, której celem jest rozpowszechnianie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów i zasad ruchu drogowego, kształtowanie bezpiecznych i kulturalnych nawyków zachowań na drodze, znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych oraz popularyzowanie jazdy na rowerze. Turniej ma charakter wieloetapowy. Są więc eliminacje szkolne, międzyszkolne, powiatowe i wojewódzkie. Zwycięska drużyna bierze udział w finale ogólnopolskim.

W dniach od 18 do 22 marca br. w ZSP w Spytkowicach, w ZSS w Sułkowicach Bolęcinie, w ZSP w Tomicach oraz w ZSP w Stroniu odbyły się eliminacje międzyszkolne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Wadowicach pod patronatem Kuratorium Oświaty.  

Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach: pierwsza dla uczniów szkół podstawowych zwanych grupą II oraz grupą przeznaczoną wyłącznie dla uczniów urodzonych w 2012 r. i drugą: młodszych zwanych grupą I. Do rywalizacji w grupie I, szkoły mogły wystawić drużynę złożoną z dwóch chłopców i dwóch dziewczynek. W grupie II szkoły mogły wystawić drużynę trzyosobową w dowolnej konfiguracji. Rywalizacja obejmowała zadania teoretyczne i praktyczne. Uczestnicy rozwiązywali test wiedzy ze znajomości przepisów ruchu drogowego składający się z 25 pytań oraz test z określania kolejności przejazdu przez skrzyżowania składający się z 10 pytań. Zawodnicy zmagali się także z torem zawierającym 6 przeszkód, na którym była oceniana praktyczna jazda na rowerze.

Łącznie do rywalizacji przystąpiło 172 uczniów ze szkół podstawowych, wchodzących w skład 50 drużyn. Gminy z Powiatu Wadowickiego zostały podzielone na 4 rejony, w każdym z nich odbył się oddzielny turniej:

Do udziału w Finale Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym zakwalifikowały się automatycznie drużyny, które w eliminacjach zajęły w obu kategoriach wiekowych I miejsca. Gwarantowany awans uzyskały drużyny, które zwyciężyły rok temu w finale powiatowym. Zgodnie z zasadą „lucky looser” także najlepsze z drużyn, które w eliminacjach zajęły II miejsca, znajdą się w finale.Dziką kartę na udział w zawodach, uzyskały również drużyny w obu kategoriach wiekowych ze szkoły w nr 1 w Wieprzu z uwagi na organizowanie turnieju finałowego.

 

  • Chłopiec jadący na rowerze na sali gimnastycznej, pokonujący tor preszkód. Obok stoi tyłem umundurowany policjant ruchu drogowego, w tle kobieta.
  • Chłopiec, który pokonuje rowerowy tor przeszkód na sali gimnastycznej. Po lewej stronie umundurowany policjant ruchu drogowego, w tle publiczność.
  • Druzuny stojące na podium, po lewej stronie dwóch mężczyzn, po prawej dwie kobiety oraz umundurowany policjant
  • Na podium stoja dwie dziewczynki i chłopiec, po lewej stronie umundurowany policjant, po prawej kobieta w stroju cywilnym.
  • Zdjęcie grupowe, uczestnicy turnieju, ich opiekunowie oraz umundirowani policjanci.
Powrót na górę strony