Aktualności

Dwie nieudane próby oszustwa „na wypadek”. Brawa za czujność dla seniorek!

Ponownie ostrzegamy przed oszustami, którzy posługując się różnego rodzaju metodami, usiłują wyłudzić pieniądze od seniorów. Wczoraj (27.03.br.) na terenie powiatu oświęcimskiego doszło do dwóch kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na wypadek”. Do przekazania pieniędzy nie doszło, gdyż seniorki zorientowały się, że to oszustwo.

Do pierwszej próby wyłudzenia pieniędzy doszło na terenie Chełmka. 84-latka odebrała telefon od osoby podającej się za jej wnuczkę. Kobieta zapłakanym głosem informowała, że miała wypadek drogowy, została zatrzymana i potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć więzienia. Seniorka, znając metody działania oszustów, natychmiast skontaktowała się ze swoimi wnukami, potwierdzając tym samym, że nikt z jej bliskich nie potrzebuje pomocy finansowej.

Do kolejnej próby oszustwa doszło w Podolszu. W tym przypadku 78-latka odebrała telefon od osoby podającej się za jej syna. Mężczyzna informował, że spowodował wypadek i aby uniknąć więzienia, potrzebuje pieniędzy na kaucję. Kobieta zachowała czujność, rozłączyła się z rzekomym synem i o zdarzeniu od razu powiadomiła rodzinę. Również w tym przypadku okazało się, że historia, jaką seniorka usłyszała, była zmyślona na potrzeby oszustwa.  

Kampania „Ostrzegamy seniorów przed oszustami”. Przypominamy, jak należy postąpić:
W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy, bo ktoś bliski miał wypadek,   należy mieć pewność, że to jest oszustwo. Wtedy trzeba się natychmiast rozłączyć i skontaktować z tym krewnym. W przypadki braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny lub Policją.  Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Działajmy razem. Nie dajmy się oszukać.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Osobami szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi wykorzystując stare książki telefoniczne, w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres. Nie zapomnijmy ostrzec naszych bliskich. Z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa.
Im więcej osób świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.

 

Powrót na górę strony