Aktualności

Wspólne patrole Policji i Straży Leśnej

Data publikacji 05.04.2024

Policjanci współpracują na co dzień z różnymi służbami. W dbałości o bezpieczeństwo na terenach leśnych łączą zadania służbowe również z funkcjonariuszami Straży Leśnej z Nadleśnictwa Niepołomice – Lasy Państwowe. Przypominamy, że za wykroczenie zaśmiecania terenów leśnych, podobnie jak za wjazd do lasu w miejscu niedozwolonym grozi kilkaset złotych mandatu karnego lub wniosek do sądu.

4 kwietnia b.r. policjanci powiatu wielickiego oraz bocheńskiego uczestniczyli w naradzie zorganizowanej przez Nadleśniczego Wojciecha Jurek z Nadleśnictwa Niepołomice – Lasy Państwowe. Podczas spotkania poruszana była problematyka wjazdu na tereny leśne quadów, motocykli, a także wysypywania odpadów. Omówiono temat zagrożeń pożarowych oraz występowania przestępstw kłusownictwa na terenie lasów państwowych.
Policjanci z Niepołomic wspólnie ze Strażą Leśną będą kontrolować obszar Puszczy Niepołomickiej. Zadaniem mundurowych będzie wykrywanie i ściganie wszelkich przejawów wandalizmu, zaśmiecania, kradzieży i kłusownictwa. Patrole będą pilnować i dbać, aby lasy nie były niszczone. W trakcie wspólnych służb funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na osoby naruszające zakaz wjazdu do lasu pojazdami mechanicznymi. Konsekwentnie egzekwować będą od korzystających z terenów leśnych, aby przestrzegali przepisów w tym zakresie. Nie tylko patrole piesze czy służba z wykorzystaniem radiowozów, ale również mundurowi na jednośladach będą dbać o nasze bezpieczeństwo. Takie patrole zauważymy z pewnością w miejscach, gdzie radiowóz ma utrudniony dojazd.
Mundurowi przypominają, że las i podobne tereny rekreacyjne nie są miejscem dla osób, które niszczą środowisko naturalne, płoszą dzikie zwierzęta i łamią obowiązujące przepisy. Policjanci i Nadleśnictwo będą kontynuowali działania na obszarach leśnych.
Wspólnym celem mundurowych jest współpraca na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz zwalczanie przestępstw związanych z lasem, a w przypadku zagrożenia podejmują odpowiednie kroki w celu ochrony jego zasobów. Wszystko po to, by zachować walory tego specyficznego miejsca jakim jest Puszcza Niepołomicka.

 

  • mł. inps. Mirosław Strach przemawia na nadadzie rocznej Nadleśnictwa Niepołomice
  • Narada Roczna w Nadleśnictwie Niepołomice
  • osoby uczestniczace w naradzie rocznej Nadleśnictwa Niepołomice.
  • osoby uczestniczace w naradzie rocznej Nadleśnictwa Niepołomice
  • patrol rowerowy z KP Niepołomice
  • Policjanci i lesnicy na Naradzie rocznej w Nadleśnictwie Niepołomice
  • slajd z prezentacji ws. Narady rocznej Nadleśnictwa Niepołomice
Powrót na górę strony