Aktualności

Kampania „Znam te numery” i działania "Bezpieczny senior" w powiecie gorlickim

Gorliccy policjanci każdego miesiąca, w trosce o bezpieczeństwo seniorów przeprowadzają spotkania, podczas których przestrzegają seniorów przed oszustwami oraz innymi zagrożeniami, na jakie są narażone starsze osoby.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach i jednostek podległych cyklicznie odwiedzają seniorów zrzeszonych w klubach seniora, uniwersytetach złotego wieku, czy dziennych ośrodkach wsparcia, by edukować ich z zakresu bezpieczeństwa. Od października ubiegłego roku gorliccy policjanci przeprowadzili już kilkadziesiąt spotkań z seniorami, propagując kampanię „Znam te numery” w ramach działań „Bezpieczny senior”. W trakcie spotkań funkcjonariusze zwracali szczególnie uwagę  na oszustwa popełniane metodą np. „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika MOPS”, które mają swój początek w większości w trakcie połączenia telefonicznego i rozmowy przez telefon.

Tłumaczyli, w jaki sposób działają sprawcy i  jak należy właściwie reagować, o jakich numerach telefonów pamiętać i w jakiej kolejności z nich korzystać, aby upewnić się czy to nie oszustwo. Zwracali również uwagę, że oszuści stale modyfikują metody wyłudzania pieniędzy i stosują nowe metody. Podczas spotkania poruszono także temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz bezpieczeństwa seniorów na drodze.

Policjanci poinformowali także seniorów o możliwości korzystania z dostępnych programów na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa m.in. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda, a na zakończenie każdy uczestnik otrzymał ulotkę informacyjną ze wskazówkami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa dotyczącymi oszustw seniorów.
 

Powrót na górę strony