Aktualności

O tolerancji, szacunku i bezpieczeństwie w Internecie

W czwartek (11.04.br.) policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu wraz z dzielnicowym rozmawiała z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zedermanie o tolerancji,  szacunku do drugiego człowieka, o hejcie i przemocy w Internecie.  

Spotkanie z uczniami podzielone było na dwie grupy. Policjanci wyjaśnili najmłodszym uczniom, czym  jest tolerancja i dyskryminacja. Podali wiele przykładów nieodpowiednich zachowań w szkole wobec rówieśników. Uczniowie dowiedzieli się,  jak reagować w sytuacji, gdy ktoś staje się ofiarą przemocy rówieśniczej i jakie są konsekwencje prawne stosowania przemocy. Rozmawiano o stereotypach i uprzedzeniach oraz poszanowaniu godności ludzkiej, propagując takie wartości jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy innym.

Z kolei starszej grupie policjanci przekazywali wiele cennych  informacji o najnowszych  i najbardziej aktualnych zagrożeniach internetowych. Udzielali wskazówek i porad m.in.: jak uchronić się przed cyberzagrożeniami i gdzie szukać pomocy wskazując jednocześnie na ważne numery telefonów dla dzieci i młodzieży. Szczególną uwagę policjanci zwracali na sytuacje, które mogą doprowadzić młodzież do konfliktu z prawem.

Mowa była o hejcie, cyberbullyingu. Policjanci wyjaśniali również czym jest czyn karalny i demoralizacja oraz jakie środki wychowawcze i poprawcze może zastosować sąd  wobec osoby nieletniej. 
 

Powrót na górę strony