Aktualności

Policjanci rozmawiali z młodzieżą o procederze handlu ludźmi oraz promowali zawód policjanta

Funkcjonariusze z wadowickiej komendy spotkali się z maturzystami, którym podczas spotkania przybliżyli specyfikę policyjnej służby oraz rozmawiali na temat tego czym jest handel ludźmi, jakie przybiera formy i jak się przed nim ustrzec.

17 i 18 kwietnia br., policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach spotkali się z uczniami klas maturalnych i mówili o problematyce związanej z handlem ludźmi, który jest niezwykle istotnym tematem, szczególnie dla młodych osób, które niebawem zakończą edukację w szkole średniej i staną przed wyborem pracy. Ponadto mundurowi promowali swój zawód i zachęcali młodzież do wstąpienia w szeregi Policji.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity w Wadowicach, w którym uczestniczyło około 70 uczniów. Natomiast drugie spotkanie zostało zorganizowane w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach, w którym wzięło udział około 100 osób. W obu prelekcjach funkcjonariusze dokładnie omówili temat handlu ludźmi, niesłusznie utożsamianym wyłącznie z prostytucją. Handel ludźmi obejmuje bowiem również wszelkie formy wykorzystywania drugiego człowieka, czy to jako taniej lub niewolniczej siły roboczej, czy też nielegalną adopcję lub handel narządami. Policjanci skupili się na wyjaśnieniu młodzieży, w jaki sposób mogą zostać zmanipulowani i wykorzystani w przypadku, gdy podejmą pracę w nieznanym miejscu i środowisku za granicą.  
Podkreślali, że jeśli zdecydują się na taki wyjazd muszą koniecznie zadbać o wszelkie formalności i dokumenty, aby nie postawić się w sytuacji uzależnienia od innych. Dobrze jest mieć przy sobie adres i numer telefonu polskiego konsulatu oraz telefon komórkowy z aktywnym roamingiem, ubezpieczenie i pieniądze na pobyt za granicą i powrót.
Część spotkania mundurowi poświęcili także na przybliżenie uczniom specyfiki policyjnej służby. Omówili kwestie dotyczące doboru do służby oraz przebiegu szkolenia zawodowego podstawowego. Funkcjonariusze opowiadali również o tym, jak na co dzień wygląda ich służba dzieląc się z młodzieżą  doświadczeniami zawodowymi. Rozdawali też materiały edukacyjne promujące służbę w Policji, które stanowiły dopełnienie informacji poruszonych na spotkaniu.

 

 

Powrót na górę strony