Aktualności

Bezpieczny Motocyklista - działania małopolskich policjantów ruchu drogowego

27 kwietnia br., na terenie Małopolski zostały przeprowadzone wojewódzkie działania „Bezpieczny motocyklista”. Zostały one zrealizowane w ramach rozpoczętej 1 kwietnia br., akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Kampania ma na celu uświadomienie i przypomnienie kierującym jednośladami, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego – najbardziej narażonymi na niebezpieczeństwo na drodze.

Podczas tych jednodniowych działań, policjanci skontrolowali prawie 750 kierujących motocyklami. Ujawnili ponad 100 wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 24 polegające na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości jazdy. Ponadto 4 kierujących nie posiadało uprawnień do kierowania motocyklami. Policjanci ujawnili dwóch nietrzeźwych motocyklistów. U jednego z nich badanie trzeźwości wykazało ponad 1,4 promila alkoholu w organizmie. Tego nierozważnego kierującego funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej ok. godz. 7:45 w miejscowości Mucharz, w powiecie wadowickim na drodze krajowej nr 28. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy, a sprawa będzie miała finał w sądzie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności do lat 3.
Policjanci zatrzymali 27 dowodów rejestracyjnych głównie za zły stan techniczny jednośladu oraz braku aktualnych badań technicznych.
Od początku roku w Małopolsce doszło do 46 wypadków z udziałem motocyklistów (tj. o 100% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego), w których 2 osoby poniosły śmierć a 44 zostało rannych. Jedną z głównych przyczyn tych zdarzeń była niestety nadmierna prędkość.  
 Działania „Bezpieczny Motocyklista” w sezonie będą prowadzone cyklicznie, zwłaszcza w weekendy kiedy natężenie ruchu motocyklowego na drogach jest największe.

 

Powrót na górę strony