Aktualności

Ćwiczenia dowódczo – sztabowe na lotnisku Pobiednik Wielki

W ubiegły piątek (26 kwietnia br.) na terenie Lotniska Pobiednik Wielki policjanci z powiatu krakowskiego z udziałem Państwowej Straży Pożarnej Komendy Miejskiej w Krakowie, miejscowych druhów OSP oraz pracowników Aeroklubu Krakowskiego – Lotnisko Pobiednik Wielki przeprowadzili ćwiczenia dowódczo-sztabowe. Ich celem było reagowanie oraz doskonalenie umiejętności współdziałania służb w sytuacji kryzysowej, która wystąpiła na lotnisku — zderzenie kołującego samolotu z samochodem nieuprawnionym do wjazdu na teren lotniska.

Scenariusz ćwiczeń był bardzo realistyczny. Na terenie Lotniska Pobiednik Wielki podczas kołowania samolotu z pasa pod hangar dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia. Mały samolot z jedną osobą na pokładzie porusza się drogą kołowania, w tym samym czasie spod hangaru w stronę pasów rusza samochód z dwoma nieupoważnionymi do poruszania się po terenie lotniska osobami. Samochód nabiera dużej prędkości i uderza w kołujący samolot. Zarówno samolot jak i samochód ulegają uszkodzeniu, a znajdujący się w statku powietrznym pilot oraz kierowca z pasażerem odnoszą różnego rodzaju obrażenia. Samolot w wyniku zderzenia czołowego zostaje lekko zepchnięty z drogi kołowania, natomiast samochód zatrzymuje się na samolocie. Uszkodzeniu ulegają obie maszyny, z samolotu po chwili zaczyna wydobywać się dym. 
Ćwiczenia odbyły się  z udziałem policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komisariatu Policji w Słomnikach, strażaków z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie oraz OSP Złotniki, OSP Pobiednik Mały i OSP Wawrzeńczyce, służb z Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach oraz pracowników Aeroklubu Krakowskiego – Lotnisko Pobiednik Wielki. Kierownikiem ćwiczeń z ramienia Policji był podkom. Michał Gajos.  
Służby po przyjeździe na lotnisko zastają sytuację, w której samochód tkwi w przedniej części kadłuba samolotu, obie konstrukcje są poważnie uszkodzone, z samolotu wydobywa się dym. W obu maszynach znajdują się poszkodowani. Służby działają — każda w swoim zakresie. Z uwagi na charakter zdarzenia, wiodącą rolę w ćwiczeniach pełnili strażacy. Zadaniem policjantów z kolei było zabezpieczenie miejsce zdarzenia oraz dróg dojazdowych w rejonie Aeroklubu Krakowskiego – Lotnisko Pobiednik Wielki. Policjanci prowadzili też ustalenia co do rozmiaru i charakteru zdarzenia, liczby rannych, odniesionych obrażeń, personaliów rannych oraz pozostałych uczestników zdarzenia. Zatrzymali też kierowcę i w pościgu pieszym uciekającą pasażerkę. 
Ćwiczenia te miały na celu sprawdzenie funkcjonujących procedur policyjnych w przypadku powstania sytuacji kryzysowych, wypracowanie trafnych zasad współpracy z innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach oraz praktyczne sprawdzenie już posiadanej wiedzy przez policjantów w zakresie realizacji czynności służbowych w działaniach kryzysowych. 
Tego rodzaju ćwiczenia obywają się cyklicznie zgodnie z wymogami prawa krajowego i międzynarodowego. Miały one charakter zamknięty, a ich przebieg nie zakłócił funkcjonowania lotniska. Na koniec współpracujące służby podsumowały przeprowadzone ćwiczenia.
 

Powrót na górę strony