Aktualności

Wizyta u kontrterrorystów

30.04.br. krakowskich funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji odwiedził Mateusz Mazurkiewicz – nastolatek cierpiący na nieuleczalną chorobę genetyczną.

Mateusz jest 17 -letnim podopiecznym Fundacji Kropla Nadziei im. Ojca Leona Knabita a jego największym zainteresowaniem są militaria i wszystko co z nimi związane. Nastolatek swój dzień z policjantami  SPKP rozpoczął od spotkania z dowódcą pododdziału. Następnie wraz z funkcjonariuszami udał się do jednego z pomieszczeń, gdzie miał okazję porozmawiać o realiach służby w SPKP, zaprezentowano mu także wyposażenie indywidualne policjantów pododdziału. Jak się okazało, Mateusz posiada całkiem dużą wiedzę z tematyki wyposażenia taktycznego oraz jego konfiguracji. W dalszej części spotkania nastolatek obejrzał uzbrojenie jakim dysponują funkcjonariusze oraz miał okazję zobaczyć wnętrze lekkiego transportera opancerzonego „Tur”. Mateusz wziął również udział w treningu bez strzałowym z wykorzystaniem pistoletu Glock 17 oraz karabinka HK 416. Policjanci zaprezentowali 17-latkowi elementy ratownictwa TC3, Mateusz w ramach postawionych przed nim ćwiczeń musiał np. założyć stazę taktyczną policjantowi rannemu w nogę. Nastolatek spotkał się również ze strzelcem wyborowym, który zaprezentował mu karabin VOERE X3 oraz opowiedział o swojej pracy. W dalszej części dnia 17-latkowi pokazano ambulans pirotechniczny, robota IBIS oraz cyfrowy system radiograficzny służący do prześwietlania potencjalnych materiałów niebezpiecznych. Mateusz miał okazję wziąć udział w symulowanych działaniach związanych z podjęciem potencjalnego materiału wybuchowego. Zwieńczeniem wizyty była przejażdżka na bocznej rampie platformy szturmowej oraz spotkanie z przewodnikiem psa służbowego i jego czworonogiem. Mamy nadzieję, że wizyta w małopolskiej komendzie  i spotkanie z kontrterrorystami będą dla Mateusza chwilami niezapomnianymi.

W utrzymaniu tych wspomnień z pewnością pomogą pamiątki w postaci zestawu naszywek i koszulki, które 17-latek otrzymał od dowódcy pododdziału.

  • Mateusz wchodzi na teren SPKP
  • Mateusz rozmawia z funkcjonariuszem SPKP, który pokazuje mu swoje wyposażenie.
  • Policjant pokazuje nastolatkowi wyposażenie apteczki
  • Mateusz ćwiczy zakładanie stazy taktycznej poszkodowanemu
  • Spotkanie ze strzelcem wyborowym
  • Mateusz steruje robotem pirotechnicznym
  • robot pirotechniczny z trzyma w uchwycie atrapę ładunku wybuchowego
  • Mateusz w otoczeniu policjantów z SPKP i psa służbowego
  • Skan podziękowania
"Fundacja Kropla Nadziei im. Ojca Leona Knabita Składa serdeczne Podziękowania dla Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektora Piotra Morajko Za zaproszenie Mateusza do SPKP oraz spełnienie jego największego marzenia. Przyczyniliście się Państwo do tego, że na jego twarzy pojawił się uśmiech i choć na chwilę mógł zapomnieć o troskach dnia codziennego"
Powrót na górę strony