Aktualności

Policjanci dbali o bezpieczeństwo podczas zgromadzeń odbywających się w Krakowie

Data publikacji 20.05.2024

W trakcie minionego weekendu funkcjonariusze zapewniali bezpieczeństwo uczestnikom zgromadzeń i uroczystości, a także mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym w tym czasie małopolską stolicę. Odbyły się między innymi obchody 80-tej rocznicy Bitwy o Monte Cassino, a także „Marsz Równości” w którym wzięło udział ponad 8000 osób oraz krakowskie Juwenalia i impreza sportowa, a także inne mniejsze zgromadzenia.

Jedno z wydarzeń zabezpieczanych przez krakowskich mundurowych, które odbyło się w sobotę, tzw. "Marsz Równości" zgromadził ponad 8000  uczestników i miało formę przemarszu przez główne ulice w centrum Krakowa. Pochód rozpoczął się przed gmachem Muzeum Narodowego i przeszedł kolejno ulicą Piłsudskiego następnie ulicą Straszewskiego, dalej ul. Podwale i ul. Szewską do Rynku Głównego. Z Rynku Głównego marsz skierował się w ul. Grodzką, potem ul. św. Idziego, następnie w ul. św. Gertrudy, ul Dominikańską, przez Plac Wszystkich Świętych, ul. Franciszkańską, ponownie ul. Piłsudskiego i zakończył się w miejscu, spod którego wyruszył, pod Muzeum Narodowym.
Funkcjonariusze zabezpieczali zgromadzenie przez ponad trzy godziny, a po jego zakończeniu dbali o porządek oraz bezpieczeństwo rozejścia się jego uczestników do swoich miejsc zamieszkania. Podczas marszu oraz bezpośrednio po jego zakończeniu było spokojnie. Na jednej z kontrmanifestacji wobec uczestników "Marszu Równości", doszło do nadpalenia kolorowej flagi. Osoby biorące udział w zdarzeniu zostały wylegitymowane, a materiał sporządzony przez technika kryminalistyki przekazany śledczym, którzy przeanalizują go pod kątem prawno-karnym i będą wyciągać ewentualne konsekwencje wobec osób  odpowiedzialnych za to zdarzenie.
W sobotę funkcjonariusze dbali też o bezpieczeństwo podczas odbywających się uroczystości związanych z 80-tą rocznicą Bitwy o Monte Cassino, podczas której obecni byli między innymi Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, a także Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak - Kamysz.
Jak co roku policjanci zapewniali bezpieczeństwo uczestników imprez w ramach krakowskich juwenaliów. W rejonie Miasteczka Studenckiego AGH, przy Domu Studenckim "Żaczek"  oraz przy pasie startowym Muzeum Lotnictwa było widocznych więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze reagowali wobec osób, które swoim zachowaniem stwarzały zagrożenie dla bezpieczeństwa innych i łamały obowiązujące przepisy.
Funkcjonariusze zabezpieczali także sportową imprezę masową. Na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana został rozegrany mecz rugby, "World Rugby HSBC Sevens Challenger" , organizowany przez polski Związek Rugby. W trakcie tak licznych weekendowych wydarzeń nie doszło do poważniejszych zakłóceń porządku i zagrożenia bezpieczeństwa osób.

 

 • Na zdjeciu widać policyjny radiowóz na czele pochodu wojskowego
 • pamiątkowe zdjęcie kierownictwa Komendy Miejskiej w Krakowie i Straży Miejskiej
 • policjanci z Zespołu Antykonfliktowego i policjanci zabezpieczający Marsz Równości
 • policjanci zabezpieczający Marsz Równości i uczestnicy marszu 2
 • policjanci zabezpieczający Marsz Równości i uczestnicy marszu 3
 • policjanci zabezpieczający Marsz Równości i uczestnicy marszu 5
 • policjanci zabezpieczający Marsz Równości i uczestnicy marszu, wdoczny policjant na motocyklu i radiowóż z nagłosnieniem
 • policjanci zabezpieczający Marsz Równości i uczestnicy marszu
 • policjanci zabezpieczający Marsz Równości
 • policjannt zabezpieczający Marsz Równości i uczestnicy marszu
 • Policjant ruchu drogowego, motocykl policyjny i uczestnicy marszu
 • widok na Muzeum Narodowe, na pierwszym planie radiowóż policyjny i widoczni uczetnicy Marszu Równości
 • Widok na Rynek Główny w czasie uroczystoci wojskowych, widoczni żołnierze i obserwujący uroczystości
 • policjant na motorze w tle wieża ratuszowa
 • policjant na motorze skręca z ulicy piłsudskiego
Powrót na górę strony